Fed faiz kararı ne zaman ve ne zaman açıklanacak? (Eylül 2022 Fed faiz toplantısı takvimi)


Fed faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. Altın, dolar ve kripto para yatırımcıları, Fed’in Eylül ayı faiz kararı öncesinde temkinli davranmaya başladı. Faiz kararı öncesinde küresel piyasalar dalgalı bir tablo çiziyor. Peki Fed faiz kararı ne zaman ve hangi tarihte açıklanacak?

Eylül 2022 Fed faiz kararı için tarih araştırması devam ediyor. Bu akşam gerçekleşecek ilk FED toplantısı öncesinde piyasaların mevcut durumu gözden geçirilecek. Fed’in iki toplantısının sonunda açıklanacak faiz kararı öncesinde piyasalar tedirginliğini koruyor. Peki Fed faiz kararı ne zaman ve hangi tarihte açıklanacak?

FED KARARI NE ZAMAN?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yapacağı faiz kararı toplantısının tarihi belli oldu. Fed’in Eylül ayı faiz kararı toplantısı 20-21 Eylül’de yapılacak.

Fed’in faiz kararı toplantısının ardından Jerome Powell’ın 21 Eylül akşamı saat 21.00’den sonra açıklama yapması bekleniyor.

Fed faiz kararı ne zaman ve ne zaman açıklanacak?  (Eylül 2022 için Fed kuru toplantı takvimi) - 1

DALGA KÜRESEL PİYASALARA DEVAM EDİYOR

Bugün başlayacak ve yarın kararları açıklanacak olan Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı öncesinde küresel piyasalarda oynaklık görülmeye devam ederken, tahvil piyasalarından çıkış, bankanın agresif faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileriyle hızlandı.

Fed’in enflasyonla mücadelede aşırı sıkı para politikasını sürdüreceği beklentisi piyasaları yönlendiren ana unsur olmaya devam ediyor. Bu durum hisse senedi piyasalarında oynaklığı artırırken, tahvil piyasalarından çıkışın hızlanmasıyla birlikte ABD 2 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,97 ile Ekim 2007’den bu yana en yüksek, 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 3,51 ile Nisan 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. seviyeyi gördü.

Şahin Fed beklentileri ve durgunluk endişeleri ile küresel dolar talebi güçlü seyrini sürdürdü. Dolar endeksi dün 110.2 ile 20 yılın en yüksek seviyesine yakın seviyelere çıktıktan sonra bugün 109.7’de sabitlendi.

Dolar endeksinin yükselmesiyle birlikte altın ons fiyatı dün 1.660 doların altındayken bugün 1.675 dolardan işlem gördü. Öte yandan, Brent petrolünün varil fiyatı dün 11 günün en düşük seviyesi olan 87,6$’a düştükten sonra bugün 91,1$’dan işlem görüyor.

Fed faiz kararı ne zaman ve ne zaman açıklanacak?  (Eylül 2022 Fed faiz toplantı takvimi) - 2

PİYASALAR FAİZ BEKLENTİLERİ

Halihazırda Fed’in para piyasası değerlendirmesinde faiz oranlarını 75 ve 100 baz puan artırma olasılığı sırasıyla yüzde 82 ve yüzde 18’dir. Önümüzdeki ay yapılacak banka toplantısında, yüzde 61 ile 50 baz puanlık faiz artırımı için en yüksek olasılık var.