Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak? (2022 Fed faiz kararı toplantısı tarihi)


FED faiz kararı toplantısı için tarih arayışları sürüyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül ayında yapacağı faiz toplantısı öncesinde faiz kararının nasıl sonuçlanacağını görmek ilginç olacak. Temmuz ayında faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50’ye yükselten bu toplantıda Fed’in hamlesi merak ediliyor. Peki Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Fed’in faiz kararı toplantısı için geri sayım devam ediyor. Dolar, altın, borsa ve kripto para yatırımcılarının merakla beklediği Fed faiz karar toplantısı öncesinde piyasalar tarafından faiz tahminleri yapılıyor.

Bir önceki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artıran Fed’in bu toplantıdan sonra yüzde kaç zam yapacağı merak ediliyor.

FED KARARI NE ZAMAN?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yapacağı faiz kararı toplantısının tarihi belli oldu. Fed’in Eylül ayı faiz kararı toplantısı 20-21 Eylül’de yapılacak.

Fed’in faiz kararı toplantısının ardından Jerome Powell’ın 21 Eylül saat 21:00’de açıklama yapması bekleniyor.

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?  (2022 Fed faiz kararı toplantı tarihi) - 1 Ocak

PİYASALARIN BEKLENTİLERİ NELERDİR?

Önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısında, federal hükümetin faiz politikasını başlattığı 1990’lardan bu yana ilk kez faiz oranlarını 100 baz puan ile fiyatlandırmaya başlama olasılığı, 75 baz puanlık faiz artırımı ise kesinlik arz ediyor. görüntülendi. Özellikle Nomura ve Citigroup gibi önde gelen bankaların faiz artırım beklentileri 100 baz puana doğru ilerliyor.

Halihazırda Fed’in para piyasası değerlendirmesinde faiz oranlarını 75 ve 100 baz puan artırma olasılığı sırasıyla yüzde 66 ve yüzde 34’tür. Bankanın faizini 25 baz puan artırma olasılığı daha yüksek olan gelecek ayki toplantı için olasılık 50 baz puanda yüzde 51,2 ve 75 baz puanda yüzde 18,3.

Enflasyon verilerinin Fed’in agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerini desteklemesinin ardından New York borsa endeksleri ortalama yüzde 4,5 düşerken, tahvil piyasası satışları arttı.