Fed Başkanı Powell, enflasyonla mücadelede kararlılığı vurguladı


Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in enflasyonla mücadeleye güçlü bir şekilde bağlı olduğunu söyledi: “Şu anda yaptığımız gibi doğrudan ve kararlı bir şekilde hareket etmeli ve iş bitene kadar devam etmeliyiz.” söz konusu.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonu yüzde 2’ye düşürme hedefi doğrultusunda fiyat istikrarı konusundaki sorumluluğunu üstlendiğini söyledi: “Şu anda yaptığımız gibi doğrudan ve güçlü bir şekilde hareket etmeli ve iş bitene kadar devam etmeliyiz. .” söz konusu.

Powell, Cato Enstitüsü’nün 40. Yıllık Para Konferansı’nda konuşuyordu.

Powell, Kovid-19 salgınının ekonomiyi ciddi şekilde bozduğunu ve riskler yarattığını belirterek, salgının etkisi olmasaydı bu kadar yüksek enflasyon olmazdı dedi.

Powell, salgının talep kaymalarına ve arz tarafında kısıtlamalara neden olduğunu açıklayarak, enflasyona katkı sağladığını belirtti.

Fed Başkanı Powell, salgının işgücünün küçülmesine de yol açtığını hatırlatarak, bunun arz kısıtlamalarını şiddetlendirdiğini ve aşırı sıkı işgücü piyasası koşullarında ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu söyledi.

Powell, Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme hedefi doğrultusunda fiyat istikrarının sorumluluğunu üstlendiğini söyledi. söz konusu.

Enflasyonun hedefin üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa riskin o kadar büyük olduğuna dikkat çeken Powell, tarihin erken gevşeme politikalarına karşı şiddetle uyarıda bulunduğunu hatırlattı.

Powell, “enflasyonla mücadeleye son derece bağlı olduklarını” yineledi ve dış politika konularını asla dikkate almayacaklarını vurguladı.

Enflasyon beklentilerini sabitlemenin önemine dikkat çeken Powell, enflasyonun hedefin üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa, halkın ekonomik karar verme sürecine otomatik olarak yüksek enflasyonu dahil etmeye başlayacağı endişesinin o kadar büyük olduğunu söyledi.

Jerome Powell, işgücü piyasası talebinin çok güçlü kalmaya devam ettiğine dikkat çekerek, kalıcı işgücü sıkıntısının zorluklara yol açacağını belirtti.

Powell, ekonominin yapısının sürekli değiştiğini belirterek, dünya genelinde birçok ülkenin yüksek düzeyde enflasyon yaşadığını söyledi.

Powell, Fed’in para politikasının yüksek derecede belirsizlik altında olduğuna dikkat çekerek, bu durumun işlerini zorlaştırdığına dikkat çekti.

Powell, Fed’in bilançosunu değerlendirdi, bilançonun zaten önemli ölçüde büyük olduğunu ve Haziran ayında başlayan bilanço küçültme sürecinin bu ay hızlandığını kaydetti. Powell, bilanço küçültme planının detaylarını ekonomik ve piyasa gelişmeleri doğrultusunda her an değiştirmeye hazır olduklarını yineledi. Powell, mevcut bilanço ortamının iyi olduğunu belirterek, kısıtlı rezervlere geri dönmeye gerek olmadığını belirtti.

Merkez bankası dijital para birimi hakkında soru sorulduğunda Powell, “Merkez bankası dijital para birimi hakkında herhangi bir karar verilmedi” dedi. Powell, merkez bankası dijital para biriminin artılarını ve eksilerini değerlendirmeye devam ettiklerini belirterek, değerlendirme sürecinin zaman alacağını belirtti.