Fed 100 baz puan beklentisi arttı (Temmuz ayında Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?)


ABD’de Haziran ayında beklentileri aşan enflasyon, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayı toplantısında tarihi 100 puanlık faiz artırımı olasılığını artırdı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan son veriler, Amerikalılar için yaşam maliyetinin hızla arttığını gösteriyor.

Ülkenin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Haziran ayında aylık yüzde 1,3, yıllık yüzde 9,1 artışla Kasım 1981’den bu yana en hızlı artışını kaydetti.

ABD’de enflasyon, benzin ve gıda fiyatlarındaki çift haneli artışlardan kaynaklanmaya devam etti.

PİYASALAR 100 BAPS ORANLARI ARTIRMAYA BAŞLADI

Ülkedeki güçlü istihdam verilerinin ardından piyasa beklentilerinin çok üzerinde gelen enflasyon verileri, Fed’in agresif para politikası duruşunun şu ana kadar talebi düşürmede ve enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmede çok az ilerleme kaydettiğini gösterdi.

Son veriler, Fed’in sıkı para politikasında sekteye uğrayabileceği ve enflasyonla mücadelesini hızlandırabileceği endişelerini artırdı.

Enflasyonun 41 yılın en yüksek seviyesinde olduğu Fed’in Temmuz toplantısında 100 puanlık tarihi bir faiz artırımı olasılığı gündeme geldi.

Bankanın Temmuz toplantısında faiz oranlarını 100 baz puan artırma olasılığının yüzde 80 olmasıyla para piyasaları fiyatlanmaya başlamıştı. Fiyatlandırma, Fed’in Eylül toplantısında yüzde 80 oranında 75 baz puanlık faiz artırma şansına sahip olduğunu gösteriyor.

BAZI FED YETKİLİLERİNİN 100 TEMEL PUAN KAYDETMESİ MÜMKÜN

Enflasyon verilerinin ardından Fed yetkililerinin açıklamaları da Temmuz toplantısında 100 baz puanlık faiz artırımının tartışılabileceğinin sinyalini verdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Haziran enflasyon raporunun enflasyonun olumlu bir eğilim göstermediğini gösterdiğini söyledi. Enflasyondaki artışın devam etmesinin bir endişe kaynağı olduğuna dikkat çeken Bostic, Temmuz ayında 100 baz puanlık bir artış olasılığı sorulduğunda “her şey yolunda” yanıtını verdi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Temmuz toplantısında en olası duruşun 75 baz puanlık bir artış olduğunu, ancak 100 baz puanlık bir artışın da mümkün olduğunu kaydetti.

POWELL, TEMMUZ AYINDA MÜMKÜN 50 VEYA 75 TEMEL ARIYOR

Fed, enflasyonu kontrol altına almak için Mart ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırmaya başladı.

Banka, Mart 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına karar verdi ve Mayıs toplantısında faizleri 2000’den bu yana en hızlı şekilde 50 baz puan artırdı.

Haziran toplantısında Fed, 1994’ten bu yana en büyük faiz artışını gerçekleştirerek faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen ay alınan faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, bankanın yüksek enflasyona karşı koymak için Temmuz toplantısında faiz oranlarını 50 veya 75 baz puan artırabileceğini söyledi.

“RESEPSİYON RİSKİ YÜKSELİYOR”

ING International’da ekonomist olan James Knightley, enflasyon verileriyle ilgili değerlendirmesinde Fed’in daha yapacak çok işi olduğunu açıkladı.

Fiyat baskılarının yayılmasının endişe verici olduğunu kaydeden Knightley, talebin arz koşullarıyla dengelenmesini sağlamak için daha yüksek faiz oranlarıyla frene basmanın Fed’in sorumluluğunda olduğunu açıkladı. Knightley, “Durgunluk riski artıyor” dedi. deyimini kullandı.

Fed’in zayıf büyümenin enflasyonu kontrol altına almanın bedeli olduğunu kabul ettiğini kaydeden Knightley, oranların Temmuz ayında 75 baz puan, Eylül ve Kasım aylarında ise 50 baz puan artmasını beklediklerini söyledi.

Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi de Haziran ayında TÜFE’deki artışın arkasındaki ana nedenin artan enerji fiyatları olduğunu açıkladı.

Zandi, Temmuz ayında enerji fiyatlarında düşüş olduğuna dikkat çekerek, enflasyonun bundan sonra daha iyi yönetileceğini söyledi.

Zandi, “Enflasyonu istikrarlı bir şekilde Fed’in yüzde 2 hedefine geri getirmek 18 ila 24 ay alacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

FED KUR KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Fed’in Temmuz ayı faiz toplantısı 26 ve 27 Temmuz’da yapılacak. Fed’in faiz kararı 27 Temmuz’da saat 21.00’de açıklanacak.