Ezgi Mola… BİR CEZA DUYURUSU DAHA GELİYOR!


Batman’ın Beşiri ilçesinde intihar eden İpek Er’e cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla sosyal medyada Özel Çavuş Musa Orhan’a hakaretten yargılanan ve para cezasına çarptırılan oyuncu Ezgi Mola hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı.

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, savcılığa verdiği dilekçede; Açılan davada, tahkim duruşmaları ve diğer diyaloglarda talep edilen para miktarını açıklayan Ezgi Mola, “gizli bilgilerin ifşasını ihlal” suçunu işlediğini belirterek, 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. hapiste.

“PARA İÇİN UZLAŞMAYI KABUL ETMEDİM”

9 Şubat 2022’de görülen ikinci duruşmasında Mola, tweet’in silinip özür tweet’inin gönderilmesinin ardından dosyanın uzlaşmaya gittiğini, arabulucunun kendisini arayıp 50 bin liret istediğini söyledi. Molla dedi ki:

“Bunu kabul etmedim. Daha sonra hakem heyeti beni tekrar aradı ve davacının tweeti sildiğini ve özür tweetinden vazgeçtiğini ve ancak 50.000 liret vermeleri halinde uzlaşmayı kabul ettiğini söyledi.

Bu durumu kabul etmedim. Burada ticari kazanç sağlıyor muyum? 2002’den beri sponsorluk anlaşmalarım var.”

Mahkeme, 24 Mayıs 2022’de açıklanan kararla Ezgi Mola’yı “hakaret” suçunu işlediği gerekçesiyle 87 gün adli para cezasına karşılık 6 bin 960 lira para cezasına çarptırdı.

“UZLAŞMA MÜZAKERELERİNİN AYRINTILARINI VERİYOR”

Ezgi Mola’nın yargılama sırasında uzlaşma görüşmelerinin detaylarını açıkladığını ve bunun kanunen suç teşkil ettiğini belirten Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Akkuş, savcılığa verdiği dilekçede, “İstanbul Barosu tarafından atanan Kadın Hakları Komisyonu Başkanlığı’na bağlı bir avukat ve Hakim olduğunu beyan eden bir avukat varken, tahkim görüşmelerinin gizli kalması gerektiğini bilmediğini söyledi. Emekli bir Bölge Mahkemesi Yargıcı ve başka bir avukatın ceza hukuku alanında uzman gibi görünmesi ve bunun hatırlatılmaması bizim için kabul edilemez.”

MADDE 336 TCK UNUTMAYIN

Dilekçede Ezgi Mola’nın uzlaşma sürecinin daha etkin yürütülmesi, gelecekteki müzakerelerin ifşa edilmemesi ve tarafların korunması için cezalandırılması istendi.

Dilekçede TCK’nın 336. maddesi de hatırlatıldı. İlgili madde hükmüne göre, “ilgili makamlarca kanunlar ve idari prosedürler uyarınca yasaklanmış olan ve mahiyeti gizli tutulması gereken bilgileri ifşa eden kişi, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Ezgi, Mola’nın 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması gerektiğini söyledi.