EYT için masada hangi formüller var?


EJT yönetmeliğinin mevcut durumu nedir? Çalışma Bakanlığı çalışmalarına EYD ekibi kurarak başladı. Düzenleme için hangi formüller kullanılır? İşte milyonlarca insanı etkileyen EYD çalışmalarında son gelişmeler…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emeklilik yaşı (EYT) ile ilgili çalışmalar yapmak üzere bir ekip kurdu.

Çeşitli alternatiflerin ve önerilerin değerlendirileceği çalışma kapsamında sendikalarla bir diyalog gerçekleştirilecek.

Şu ana kadar resmi olarak üzerinde anlaşmaya varılmış net bir formül yok. Ancak dünyadaki ihtiyaçlara ve örneklere dayalı olarak bazı formüller öne çıkarılmıştır.

HANGİ FORMÜLLER KONUŞUYOR?

EYT yönetmeliğine ilişkin formüller aşağıdaki gibidir:

Öncelikli önerge, 15 yıllık hizmet süresini ve 3600 ödül gününü dolduran ve 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emeklilik için yaş şartı aranmaması yönündedir. Bu formüle göre 6,5 milyon kişi yönetmelikten yararlanıyor.

Emeklilik formülü 25 yıl ve erkeklerde 9 bin, kadınlarda 20 yıl ve yaşına bakılmaksızın 7 bin 200 prim tamamlandığında.

Eylül 1999’da yürürlüğe giren yasa, diğer şeylerin yanı sıra, emeklilik yaşına ulaşmak için beklenen sürenin yarı yarıya azaltılmasını ve yüzde 2’lik maaş kesintisi ile erken emeklilik formülünü değerlendiriyor.

Alternatiflerin her biri maliyeti ile birlikte değerlendirilir.

EYT ÇALIŞMASI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Yönetmeliğin yıl sonunda veya en geç Ocak 2023’te Meclis’e gelmesi bekleniyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Sigortası 9 Eylül 1999 tarihinden önce başlayanlara EJT sahipleri denir.

Yaş aranmaksızın Prim Günü ve Sigortalılık Süresi koşullarını yerine getirerek bu tarihten önce emekli olmak mümkünken, 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren 4447 sayılı Kanun ile sigortaya eklenen yaş kriteri de tarihe karıştı. dönem ve emeklilik prim ödeme koşulları arandı.