Eylül ayında yoksulluk sınırı 23.600 liraya yükseldi.


Türk-İş’in araştırmasına göre Eylül ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 7.245 liraya, yoksulluk sınırı 23.600 liraya yükseldi.

Türk-İş tarafından çalışanların yaşam koşullarını ortaya çıkarmak ve fiyat değişikliklerinin temel ihtiyaçlar üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla her ay gerçekleştirilen Eylül 2022 Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin o ay sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmek için yapması gereken gıda harcaması miktarını ifade eden “açlık sınırı” 7.245 lira oldu. Ağustos ayında bu rakam 6.000 889 liraydı.

Gıda ve giyim, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için diğer zorunlu harcamaların toplamı olan “yoksulluk sınırı” 23.600 lira olarak hesaplandı. Ağustos ayında bu rakam 22.000 442 liraydı. Tek bir çalışanın “yaşam maliyeti” ayda 9.470 lire olarak belirlendi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin asgari gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre yüzde 5,15 artarken, son 12 aylık artış oranı yüzde 130 oldu.

DANA FİYAT ARTIŞI KUZU FİYAT ARTIŞI

Araştırmaya göre Eylül ayında süt ve peynir fiyatları düşerken yoğurt fiyatları sabit kaldı. Balık ve sığır eti fiyatları düşerken kuzu yüzde 7, tavuk yüzde 8 ve yumurta yüzde 11 arttı.

Nohut, kuru fasulye ve kırmızı mercimek fiyatları düştü. Yeşil mercimek fiyatları düştü. Kuru fasulyenin fiyatı yüzde 21 arttı. Fiyatlar bulgurda yüzde 7, makarnada yüzde 6 arttı. Pirinç ve irmik fiyatları yükseldi. Un ve ekmek fiyatları aynı kaldı.

Ayçiçek yağı fiyatı değişmedi, margarin fiyatı düştü, zeytinyağı bir ayda yüzde 12 arttı. Çay ve ıhlamur fiyatları düşerken şeker fiyatları sabit kaldı.

Bal yüzde 27, melas yüzde 21, reçel yüzde 19, yeşil zeytin yüzde 27, siyah zeytin yüzde 18, baharat yüzde 9. Domates salçası Eylül ayında yüzde 51 artışla en yüksek fiyat artışına sahip gıda oldu.

Maydanoz ve marul gibi yapraklı salataların, pırasa, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları mahalle pazarlarında yükseldi. Patates fiyatları değişmedi. Soğan ve domates fiyatları düştü. Salatalık, biber, patlıcan ve kabak fiyatları yükseldi.