EYD kimleri kapsayacak? Bakan Bilgin’den EYD açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Vedat Bilgin, Yaşlılık Emekliliği Yönetmeliği’nin (EYT) Aralık ayında Meclis’te görüşüleceğini söyledi. Bilgin, “1999’dan önce istihdam edilenlerin sorununu çözmek için bir yönetmelik hazırlama sürecindeyiz. Tek tip bir düzenleme olacak.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TRT Haber’de EYD programı, taşeron işçi alımı ve mevsimlik işçi yönetmeliği ile ilgili soruları yanıtladı.

Bakan Bilgin, emekli olan yaşlılar (EYT) için düzenlemenin Aralık ayında Meclis’e geleceğini söyledi: “Burada EYT’lilerin sorununu çözmek için çalışıyoruz. Tek tip bir düzenleme olacak. Tüm çalışanların gerçek verilerine sahibiz. Bu çalışmayı Aralık ayında Meclis’e sunduk. Sigorta girişi olmayan eğitim ve staj durumu bu sigorta kapsamına dahil değildir. Sigorta kaydı olanlar için bir problem yok” dedi.

PERSONELDEN TAŞERON İŞÇİLERE

Bakan Bilgin’in gündeminde taşeron işçileri de yer aldı.

Bilgin, “Bir milyona yakın taşerona kadro verildi. Ama o zamanlar KİT’lerdeki 90.000’den fazla çalışanımız kadrodan yararlanamıyordu. Hala onları işe almak için çalışıyoruz. Sanırım Kasım ayında bitireceğiz.” dedi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN DURUMU

Bakan Bilgin, mevsimlik ve taşeron işçiler için de düzenlemeler yapılacağını söyledi.

Bakan Bilgin, “Mevsimlik işçiler düzenli çalışıyor. Gerekirse onlara çalışma saatlerini uzatma fırsatı vereceğiz. Geçici işçiler farklıdır, 10 ay 9 gün çalışırlar. Bunları 12 ay bir yıla çıkaracağız” dedi.

SÖZLEŞME PERSONELİ

550 bin sözleşmeli personel alımı çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Bilgin, şunları söyledi:

“Birçok sözleşmeli çalışma modeli ortaya çıktı. Onları geliştirmek istiyoruz. Bu kadar çok sözleşme türü olmamalı. Tüm sözleşme türlerini tek bir türe indireceğiz. Sosyal haklarını birleştireceğiz” dedi.