Euroasia Fashion Show’da Göbeklitepe’nin görkemi 13 bin yıllık kumaşlarla anlatılıyor


Dergi Haberleri

İngiltere, İran ve Ortadoğu’dan birçok moda tasarımcısı yeni koleksiyonlarını Euroasia Fashion Show’da sunacak. 5 Eylül Pazartesi günü saat 18.00’de gerçekleşen defilelerin en merak edilen koleksiyonu Perihan Demirdelen’in Göbeklitepe ihtişamı oldu. Demirdelen, Euroasia Fashion Show’da 13.000 yıllık kumaşların serüvenini anlatacak.

Ünlü modacı Perihan Demirdelen’in Şanlıurfa gezisinde gördüğü Göbeklitepe, yeni koleksiyonuna ilham kaynağı oldu. Podyum ilhamını 13 bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski yapısı olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’den alıyor. Tasarladığı ilginç elbiseleri ünlü modellerle podyuma çıkarmaya hazırlanan Demirdelen’in tasarımlarındaki ilginç detaylar, görenleri çok az açık bıraktı. Modacı, Göbeklitepe’nin İhtişamı olarak adlandırdığı ve baş model Tuğba Özay’ın sunduğu 12 parçalık koleksiyondan 30 kiloya kadar çıkan parçalarla ahşap boncuklar ve bambu taşlarla adeta şov yaptı. Minimum 1500, maksimum 4000 taştan oluşan koleksiyon, podyuma çıkmak için gün sayıyor.

Göbeklitepe’nin keşfinden sonra moda dünyasının tarihi kökten değişti. 13.000 yıl önce inşa edilen yapıdan çıkan kumaş parçalarının tarihi günümüze kadar gelmiştir. Perihan Demirdelen’in 7 ayda tamamladığı yeni koleksiyonu bu serüveni moda severlere aktaracak ve izleyicilerin hayal kurmasını sağlayacak. – DİYARBAKIR