Ethereum ‘birleştirme’ ile enerji tüketimini azaltıyor


Ethereum blok zincirinde ağ enerji tüketimini yüzde 99’dan fazla azaltacak bir dizi yapısal güncellemeyi ifade eden “birleştirme” güncellemesi geldi. Böylece, Ethereum’daki doğrulama, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçti.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Twitter hesabında birleşmenin tamamlandığı “birleştirme” güncellemesiyle ilgili olarak, bunun Ethereum ekosistemi için büyük bir an olduğunu belirtti.

Birleşmenin gerçekleşmesine yardımcı olan herkesin gurur duyması gerektiğini belirten Buterin, başka bir gönderide birleştirme güncellemesinin güç tüketimi üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırmacının görüşüne yer verdi. Buna göre birleşme sonucunda dünya genelinde güç tüketimi yüzde 0,2 oranında azalacak.

İŞLEME GÜÇ RAFINA BAĞLI ÖDÜLLER

Ethereum blok zinciri, işlem güvenliğini sağlamak için yoğun güç kullanan bir “İş Kanıtı” sistemi kullandı. Bu sistemde, “madenciler” ellerindeki hesaplama gücüyle aritmetik bulmacaları çözerek yeni işlem bloklarını doğruladılar ve karşılığında ödül olarak “token” aldılar.

Bulmacaların zamanla çözülmesi giderek daha zor hale geldikçe, daha fazla bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyuldu, bu da enerji tüketimini artırdı ve çevreyi etkiledi.

“Merge” güncellemesi ile “Proof of Work” sisteminin çalışma prensibi “Proof of Stake” sistemine dönüştürülmüştür.

“Proof-of-Stake” sistemi, blok zincirini korumak için güçlü donanım ihtiyacını ortadan kaldırarak enerji tüketimini düşük bir seviyeye düşürür. Bu sistemde doğrulayıcı olmak için teminat olarak sisteme 32 ETH (anlık değerde 51.000 ABD Doları) sunulmalıdır. Defterleri blok zincirinde tutan doğrulayıcıların oranı, kazandıkları ödül miktarını etkiler.

Ethereum tarafından paylaşılan verilere göre, güçle ilgili ödülleri işlemeyi durduran “Birleştirme” güncellemesi, enerji tüketimini yüzde 99,95 oranında azaltacak. Uzmanlar, “Birleştirme” güncellemesinin karbon emisyonlarını yılda 35 milyon ton azaltmasını bekliyor.

Enerji tüketimini azaltmanın yanı sıra, “Birleştirme” güncellemesi, daha az blok ödülü sunarak piyasa değeri açısından ikinci sırada yer alan Ethereum’un (ETH) enflasyonist büyümesini de yavaşlatacak.