Et ve sütte maliyetleri düşürmeye yönelik yeni karar


TMO, et ve süt üreticilerinin maliyetlerini azaltmak için arpa ve mısırı uygun fiyattan satmaya başlayacak.

Et ve süt üretiminde maliyetleri düşürmek için yeni bir adım atıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), et ve süt üreticilerinin maliyetlerini azaltmak için uygun fiyatlı arpa ve mısır satışına başlayacak.

Gıda ve Tarım Ürünleri Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısına ilişkin Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Et ve süt üreticilerimizin maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla TMO, uygun fiyatlı arpa ve mısır satışına yeniden başlama kararı almış, Alınabilecek ek önlemler değerlendirildi.”

Toplantıda, çiğ süt ve kırmızı et başta olmak üzere gıda ve tarım ürünlerinin ulusal ve uluslararası arz ve fiyatlarındaki son gelişmeler analiz edildi.

Üretici ve piyasa fiyatları ile perakende fiyatları arasındaki farkın nedenlerini incelemek üzere daha önce kurulan alt komitenin çalışma kapsamı genişletilmiştir.

Buna göre gıda ve tarım ürünlerinin tarladan tabağa tüm aşamaları arz ve talep durumu, fire oranı, lojistik süreç ve fiyat gelişimi dikkate alınarak analiz edilmekte ve gerekli çalışmalar ivedilikle hayata geçirilmektedir. Kentsel tarımın genişlemesi de zorlanmaktadır.