Et ve Süt Kurumu, kuzu eti alım fiyatının kilogram başına 90 liraya yükseltildiğini açıkladı.


Et ve Süt Kurumu, bugünden itibaren tam aromalı kuzu eti toptan fiyatının kilogram başına 90 liraya yükseltildiğini duyurdu.

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklamada, otoritenin piyasa düzenleme sorumluluğu kapsamında üreticilerin alın terini korumak için bazı önlemler aldığı hatırlatıldı.

Bu kapsamda, kuzu karkas alım fiyatının kilogram başına 88 liradan 90 liraya yükseltildiği, iç tüketimi artırmak için kurumun perakende mağazalarında yüzde 25 indirim uygulandığı ve kuzu karkas alım fiyatının artırıldığı belirtildi. bu önlemlerle kilogram başına minimum 92 lira, piyasada fiyatların kilogram başına 85 liradan ortalama 90-95 liraya yükseldiği tespit edildi.

Piyasa fiyatlarının günlük olarak takip edildiği belirtilen açıklamada, ESK’nın ESK’nin alım fiyatlarını bugünden itibaren 82 liradan 90 liraya yükselttiği bildirildi.

Kurumun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“ESK’nin piyasa düzenleyici önlemleri hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamaya yöneliktir. Bu kapsamda ESK, indirim kampanyası ile üretici fiyatlarına müdahale etmemektedir. Kuzularını kestirmek isteyen üreticilerimizin biçerdöver müdürlüklerimizle irtibata geçmeleri gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz. Size iyi şanslar diliyoruz.”