Esnaf borçlarının yeniden yapılandırılmasını istiyor


TESK Başkanı Palandöken, trader’ların “faizsiz ve uzun vadeli” yeni bir yeniden yapılanma istediğini açıkladı.

Tüccarlardan yeni bir borç yapılandırma uygulaması geldi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarların salgın sonrası birikmiş kredi, SGK ve vergi borçlarını kapatmak için en büyük dileğinin yeniden borç ertelemesi yapmak olduğunu belirtti. .

Palandöken, iki milyonu aşkın tüccarın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için uzun vadeli ve faizsiz yeni bir yeniden yapılandırmanın şart olduğunu ve yapılandırma ile birlikte kayıt yaptırarak tüccarlara “nefes kredisi” verilmesi gerektiğini açıkladı.

Palandöken, küresel enerji krizinin Türkiye’yi de etkilediğini, kalorifer yakıtı, işyeri kirası, elektrik ve doğalgaz gibi hizmetlerin maliyetlerini artırdığını vurguladı.

Esnafın birikmiş borçlarını ödemek için her zamankinden daha fazla krediye ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Palandöken, “Sadece kamu bankaları değil, özel bankalar da ekonominin bel kemiğini oluşturan esnafa düşük faizli kredi vermeli. Kredilerle yeni iş yerleri açacak genç girişimciler de arada kalıyor. açılmalıdır” dedi.