Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yeni görevini açıkladı.


Aksa Enerji, bugünkü Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevine eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı aday gösterecek.

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yeni görevi belli oldu.

Aksa Enerji, bugünkü Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı için Naci Ağbal’ı aday gösterecek.

Dün gece kamuyu aydınlatma platformuna yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Tülay Kazancı’nın yerine Naci Ağbal’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı adayı olarak bugünkü Genel Kurul’da onaya sunulacağı açıklandı. .

Ağbal, geçen yılın ilk aylarında merkez bankası başkanlığı görevinden ihraç edilmişti.

NACI AGBAL KİMDİR?

Naci Ağbal, 1 Ocak 1968’de Bayburt’un Yoncalı Köyü’nde Minteha ve Yakup Ağbal’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Çorum’da tamamladıktan sonra 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Teftiş Kurulu’na girdi ve 1993 yılında maliye müfettişi oldu. 1998 yılında University of Exeter’de İşletme Yönetimi Genel İşletme Yönetimi (MBA) alanında yüksek lisansını tamamladı.

2003 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına, 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Başkanlığına atanmıştır. Ekim 2008’de Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçildi. 8 Mart 2008 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi oldu. 12 Haziran 2009 tarihinde Hazine Müsteşarlığı görevine atandı. Bu görevi 9 Şubat 2015 tarihine kadar sürdürdü.

Türkiye’de Haziran 2015 milletvekili seçimlerinde Bayburt AK Parti’den milletvekili oldu. 13 Eylül 2015 tarihinde ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Kasım 2015’teki Türkiye milletvekili seçimlerinde, Bayburt AK Parti’den milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

Türkiye’nin 64. ve 65. hükümetlerinde Maliye Bakanı olarak atandı.

2018-2020 yılları arasında Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Ağbal, 7 Kasım 2020’de Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yerine atandı. Ağbal, 20 Mart 2021’de merkez bankası başkanlığı görevinden alındı.