Eski Coinbase yöneticisi bilgi dolandırıcılığından tutuklandı


Kripto para borsası Coinbase’in eski ürün müdürü Ishan Wahi, içeriden öğrenenlerin ticareti nedeniyle tutuklandı. Wahi’nin sahip olduğu bilgileri kardeşi ve arkadaşıyla paylaşarak, kardeşi ve arkadaşının daha önce elde ettiği bilgileri kullanarak karlı işlemler yapabilmesi için kötüye kullandığı tespit edildi. Söz konusu davanın kripto para piyasalarını içeren ilk bilgi dolandırıcılığı vakası olduğunu açıkladı.

Kripto para borsası Coinbase’de eski bir ürün müdürü olan Ishan Wahi, piyasada “içeriden bilgi ticareti” olarak da bilinen bilgilerin kötüye kullanılması suçlamasıyla tutuklandı.

New York Güney Bölge Başsavcısı’ndan yapılan açıklamada, eski Coinbase yöneticisi Ishan Wahi, kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’nin içeriden bilgi ticareti yapmakla suçlandığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu kişilerin Coinbase borsalarında listelenecek kripto varlıklarıyla ilgili gizli bilgileri kullandığı iddia edildi.

Wahi’nin kripto para birimlerini listelemekten sorumlu ekipte ürün yöneticisi olduğuna dikkat çeken Wahi, Ağustos 2021 ile Mayıs 2022 arasında, Coinbase’in kripto para listeleme sürecinde doğrudan yer alan az sayıda çalışan için ayrılmış özel bir haber kanalının üyesi olduğu bildirildi. .

Açıklamada, Wahi’nin sahip olduğu bilgileri kardeşi ve arkadaşıyla paylaşarak kötüye kullandığı, böylece kardeşinin ve arkadaşının daha önce edindiği bilgileri karlı bir iş yapmak için kullanabileceği belirtildi.

KRİPTO PARA PİYASALARI DAHİL İLK BİLGİ İSTİSMARİ DURUM

Açıklamadan önce Nikhil Wahi ve Rahmani’nin en az 25 farklı kripto parayla ilgili en az 14 ayrı işlem gerçekleştirdikleri ve bu işlemlerden yaklaşık 1,5 milyon dolar kazanıldığı bildirildi.

Açıklamada, Nikhil Wahi ve Rahmani’nin işlemlerini gizlemek için başkaları adına kayıtlı borsa hesaplarını kullandığı bildirildi.

Wahi kardeşlerin Seattle’da tutuklandıklarını ve Washington Batı Bölge Mahkemesi’nde üretileceğini belirten açıklamada, Ramani’nin hala serbest olduğu kaydedildi. Açıklamada, üç kişinin 20 yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlamalarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Savcı Damian Williams, söz konusu davanın kripto para piyasalarını içeren ilk bilgi dolandırıcılığı davası olduğunu belirtti.

Damian, “Bu iddialarla ilgili mesajımız açık, dolandırıcılık, ister blok zincirinde isterse Wall Street’te olsun, sahtekarlıktır” dedi. deyimini kullandı.