Erkan Yıldırım: “Saçınla böyle şeyler yapma”


Kadınların saçlarının daha güzel ve bakımlı görünmesi için yaptıkları bazı uygulamalar aslında saçlara ciddi zararlar veriyor.

Kadınların saçlarının daha güzel ve bakımlı görünmesi için yaptıkları bazı uygulamalar aslında saçlara ciddi zararlar veriyor. Kuaför Erkan Yıldırım saçlara zarar veren bu yanlış uygulamaları anlattı.

Daha güzel ve bakımlı saçlar isteyen kadınların bazı uygulamaları yarardan çok zarar getirir. Kadınların saç bakımı yaparken en sık yaptıkları hatalardan bahseden kuaför Erkan Yıldırım, saçların ılık suyla yıkanması gerektiğini belirterek, “Saçlarınızı mümkün olduğunca sık ılık veya soğuk suyla yıkayın. Yıkarken saç derinize masaj yapın. Birçok kadın sıcak suda banyo yapmaktan hoşlanır, ancak sıcak su veya yağ kullanır: “Soğuk ve ılık su ciltteki kan dolaşımını hızlandırır, bu da saçlara iyi gelir.”

“Islakken taramayın”

Saçınızı ıslakken taramanın da saç dökülmesine neden olabileceği konusunda uyarıda bulunan Erkan Yıldırım, “Kadınların en sık yaptığı hatalardan biri bu; karışık saçları ıslakken taramak. Özellikle ince uçlu taraklar ıslak saç tellerinin kopmasına ve dökülmesine neden olur. Bu sahte uygulamayı durdurun. Önce saçınızı kurutun. Havlu yardımıyla alın, kuruduktan sonra tarayın. Büyük uçlu tarak kullanmaya özen gösterin” dedi.

“Saçları sıkıca toplamayın”

Saçları çok sıkı toplamanın zararlı olduğunu anlatan Yıldırım, “Saçınızı sert bir tel toka ile çekerseniz saç telleri zarar görür ve kırılır. Saç derisinde ağrı, ödem ve hassasiyet görülür. Doğru olan saçı çok fazla çekmeden gevşek bir şekilde toplamaktır.” .

“Şampuana dikkat”

Yanlış şampuanın saça yarardan çok zarar verebileceğine dikkat çeken Erkan Yıldırım, “Paraben, SLS ve alkol gibi zararlı maddeler içeren şampuanlardan uzak durmak gerekiyor. Bunlar saça yarardan çok zarar verirler.Şampuanları dikkatli seçmelisiniz çünkü sık sık şampuan değiştirmek bile saçınıza zarar verebilir, bu yüzden size uygun olan ürünle uzun süre devam etmelisiniz.

“Diyet yaparken saçınızı düşünün”

Sağlıklı saçlar için en temel unsurlardan birinin doğru beslenme olduğunu hatırlatan Yıldırım, yanlış beslenmeden uzak durulması gerektiğini belirterek, “Yetersiz beslenme ve yanlış beslenme, saçı ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerden mahrum bırakır. Diyet yaparken saçınızı düşünün

Saç dökülmesine neden olabilecek sağlıksız diyetlerden uzak durun. Saçınızı her gün maşa, düzleştirici ve sıcak fön makinesi ile şekillendirmek güzel görünebilir ancak saçınızı yakar ve yapısını bozar. Saç telleri incelir ve dökülmeye başlar. Saçlarınızı sürekli ısıya maruz bırakmayın” dedi.