Enflasyon neydi, yüzde kaç? Piyasaların enflasyon beklentisi ne kadar yüksekti? (Enflasyon verileri TÜİK Eylül 2022)


Eylül ayı enflasyon oranı TÜİK tarafından açıklandı. Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği enflasyon rakamlarının Eylül ayında yüzde kaç açıklanacağı merak ediliyor. Ağustos ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 1,46 artarken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yıllık bazda yüzde 80,21 olarak açıklandı. Peki enflasyon nedir, yüzde kaç?

Ekonomik gelişmeleri yakından takip eden birçok kişi, Eylül ayı enflasyon verilerini merakla bekliyordu. TÜİK tarafından her ayın başında açıklanan enflasyon oranı belirlendi. Peki enflasyon nedir, yüzde kaç?

EYLÜL AYINDA ENFLASYON NE KADAR OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2022 enflasyon rakamlarını açıkladı.

Sonuç olarak; Enflasyon Eylül’de aylık bazda yüzde 3,08 artarken, yıllık bazda yüzde 83,45 oldu.

PİYASALARIN ENFLASYON BEKLENTİLERİ NE OLDU?

Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Eylül’de aylık bazda %3,8, yıllık bazda ise %84,63’e çıkması bekleniyor.

Reuters’in 11 katılımcıyla yaptığı ankette, Eylül ayı için yıllık enflasyon tahminleri %83,5 ile %85,35 arasında değişiyor. TÜFE en son Temmuz 1998’de %85,3 arttı.

TCMB, artan enflasyona rağmen ekonomik aktivitenin yavaşlamaya devam etmesi nedeniyle geçen hafta faiz oranlarını 100 baz puan indirerek %12’ye indirdi. Ekonomistler, yılın ilk yarısında güçlü büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ilerleyen aylarında küresel finansal koşullar nedeniyle yavaşlamasını bekliyor.

Ankette aylık enflasyonun %3,75 olması bekleniyor; Tahminler %3.1 ile %4.1 arasında değişmektedir. Aylık artışın nedeni olarak yaz sezonunun bitmesiyle artan gıda fiyatları, doğalgaz ve elektrik artışlarının doğrudan ve dolaylı etkileri gösteriliyor.

Eylül ayı başında ithalat fiyatlarındaki artışa bağlı olarak elektrik ve doğalgaz birim fiyatı abone gruplarına göre %20 ile %50 arasında artış göstermiştir. Ekonomistler, artışın enflasyon üzerindeki etkisinin iki puana yükselebileceğini söyledi.

Reuters tarafından bugün yapılan ankette yıl sonu tahmini %72,25 olarak gerçekleşti. Yıl boyunca yapılan anketlerde, Rusya-Ukrayna savaşının enerji ve tahıl fiyatlarına etkisi ve TL’deki devalüasyon nedeniyle 2022 yıl sonu tahminleri keskin bir şekilde yükselirken, son üç aya ilişkin revize tahminler sınırlı kaldı.

TCMB yılsonu enflasyon tahmini ise %60,4’tür.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki yılın ilk aylarında enflasyon sorununu aşacağını açıkladı.

Hükümet, kronik cari açığı fazlaya dönüştürdükten sonra, düşük faiz oranlarıyla üretimi ve ihracatı destekleyen bir kemer sıkma programı uygulayarak enflasyonla mücadele etmek istiyor.

Ancak Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle yükselen enerji fiyatlarının yarattığı süreçlerin Türkiye’nin programını tehlikeye atacağı endişeleri var.

Türkiye Sendikalar Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Eylül’de bir önceki aya göre %5,15 arttığını; açlık sınırının 7.245 TL ve mevcut asgari ücretin 1.745 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

Enflasyon neydi, yüzde kaç? Piyasaların enflasyon beklentisi ne kadar yüksekti? (enflasyon verileri 2022 TÜİK Eylül) - 1

AĞUSTOS INLINASYON SAYILARI

Ağustos ayında enflasyon aylık bazda yüzde 1,46 artarken, yıllık bazda yüzde 80,21 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 12 Ağustos ayı ortalamalarına göre tüketici fiyatları yüzde 54,69, yurt içi üretici fiyatları yüzde 105,39 arttı. Aylık bazda TÜFE yüzde 1,46 ve Yİ-ÜFE yüzde 2,41 arttı.

Ağustos ayında TÜFE geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 47,85, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,21 arttı.

Yİ-ÜFE ise 2021 Aralık ayına göre yüzde 74,13, bir önceki yılın Ağustos ayına göre ise yüzde 143,75 arttı.

 • ALTIN ​​ADAM

  satış

  değiştirmek
  %

  Saat