Enflasyon ne zaman açıklanır?


Enflasyon oranlarının açıklanacağı tarih, Türkiye genelinde yakından izlenen konular arasında yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak enflasyon oranı merakla bekleniyor. TÜİK verilerine göre Temmuz ayında TÜFE’de enflasyon yüzde 2,37 artarken, yıllık enflasyon yüzde 79,60 ile 24 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Peki Ağustos ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Ağustos ayı enflasyon oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılacak verilere göre hesaplanıyor. TÜİK’in her ayın ilk haftasında açıklayacağı enflasyon oranına ilişkin Ağustos ayı verileri bekleniyor.

Geçen ay TÜFE yüzde 2.37 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79,60’a yükseldi. Bu, Ağustos 1998’den bu yana en yüksek yıllık tüketici enflasyon oranıydı.

AĞUSTOS ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ağustos ayı enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 10:00’da açıklanacak.

TEMMUZ AYI ENFLASYON RAKAMLARI

TÜİK’e göre; Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 2,37, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 45,72, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,60 ve 12 aylık hareketli ortalamaya göre yüzde 49,65 oldu.

Geçen yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 25,79 ile iletişim oldu. Geçen yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren ana grup yüzde 119,11 ile ulaşım oldu. Ana harcama grupları arasında 2022 Temmuz’da bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde eksi 0,85 ile trafik oldu. Temmuz ayında bir önceki aya göre en fazla artışın olduğu ana grup yüzde 6,98 ile sağlık oldu.

Temmuz ayında Endeks’te (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflandırması-COICOP 5) yer alan 144 ana başlıktan 10 ana başlığın endeksi düşürülürken, 6 ana başlığın endeksi değişmedi. Endeks 128 temel hisse senedi ile yükseldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZA ŞUBAT-MART 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla ilgili yaptığı açıklamada, Şubat ve Mart aylarından başlayarak 2023’te enflasyon sorununun önemli ölçüde geride kalacağını belirtti.