Enflasyon ne zaman açıklanır? (Eylül 2022 enflasyon oranı)


Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? sorusunun cevabı tüm Türkiye tarafından merakla sorgulanan konulardan biridir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı Eylül ayı enflasyon rakamları ilgi çekici olmalı. Ağustos ayında enflasyon aylık bazda yüzde 1,46 artarken, yıllık bazda yüzde 80,21 oldu. Peki Eylül ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Eylül ayı enflasyon beklentisi devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı verilere göre belirlenen enflasyon rakamları için her ayın ilk haftasında arayış sürüyor. Peki enflasyon ne zaman açıklanır? Piyasaların ne gibi beklentileri var?

AĞUSTOS INLINASYON SAYILARI

Ağustos ayında enflasyon aylık bazda yüzde 1,46 artarken, yıllık bazda yüzde 80,21 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 12 Ağustos ayı ortalamalarına göre tüketici fiyatları yüzde 54,69, yurt içi üretici fiyatları yüzde 105,39 arttı. Aylık bazda TÜFE yüzde 1,46 ve Yİ-ÜFE yüzde 2,41 arttı.

Ağustos ayında TÜFE geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 47,85, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,21 arttı.

Yİ-ÜFE ise 2021 Aralık ayına göre yüzde 74,13, bir önceki yılın Ağustos ayına göre ise yüzde 143,75 arttı.

ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Eylül ayı enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ekim 2022 tarihinde açıklanacak.

Enflasyon ne zaman açıklanır? (Eylül 2022 enflasyon oranı) - 1

BAKAN NEBATI’DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki düşüşün yıl sonuna doğru daha da belirginleşeceğini belirterek açıklamalarda bulundu.

Bakan Nabati yaptığı açıklamada;

“Enflasyon çözmemiz gereken sorunlardan biri. Ekonomimizde durgunluk ve işsizliğe neden olmadan fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşlarımızın alım gücünü artırmak için kararlılıkla mücadele etmeye devam ediyoruz.

Aldığımız tedbirler ve küresel düzeyde gördüğümüz normalleşme ile enflasyonu da yeneceğiz. Yıl sonundan itibaren bu düşüşü daha net hissedeceğiz. Gıda enflasyonunun nüfusumuz üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için temel gıda ürünlerindeki KDV oranlarını düşürdük.

Son dönemde bir diğer güzel haber ise çalışanlara yapılan elektrik ve doğalgaz ödemelerinde vergi ve ikramiyelerin kaldırılması oldu. İşverenlerimizin çalışanlarına elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerini karşılamak üzere 2023 yılı Nisan ayı sonuna kadar ödedikleri 1.000 TL’yi aşmayan tutarlardan gelir vergisi almıyoruz.”

Enflasyon ne zaman açıklanır? (Eylül 2022 enflasyon oranı) - 2

PİYASALAR TÜFE BEKLENTİLERİ NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonunda tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) artış beklentisi yüzde 67,73 olarak gerçekleşti.

Merkez bankası, reel ve finansal sektör yetkilileri ve profesyonellerinden oluşan 40 katılımcı ile gerçekleştirdiği Eylül ayı “Piyasa Katılımcıları Anketi”ni yayınladı.

Geçen ay yüzde 3,28 olan Eylül ayında TÜFE artışı beklentisi bu anket döneminde yüzde 2,98’e geriledi. Bu yıl sonunda TÜFE’de artış beklentisi yüzde 70,6’dan yüzde 67,73’e geriledi.

TÜFE büyümesi için beklentiler önümüzdeki 12 ayda yüzde 41,99’dan yüzde 36,73’e ve önümüzdeki 24 ayda yüzde 24,35’ten yüzde 20,63’e düştü.

 • ALTIN ​​ADAM

  satış

  değiştirmek
  %

  Saat