Enflasyon ne zaman açıklanır? (Eylül 2022 enflasyon oranı)


Eylül ayı enflasyon beklentisi devam ediyor. Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği enflasyon rakamlarının Eylül ayında açıklanması merak ediliyor. Ağustos ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 1,46 artarken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yıllık bazda yüzde 80,21 olarak açıklandı. Peki enflasyon ne zaman açıklanır?

TÜİK’in enflasyonu açıklaması için geri sayım başladı. Her ayın ilk haftasında açıklanan enflasyon oranı, ekonomiyi yakından takip eden vatandaşların gündeminde. Peki enflasyon ne zaman açıklanır? Piyasaların ne gibi beklentileri var?

ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yeni ayın başında açıklanan enflasyon oranı tarihi belirlendi.

Sonuç olarak; Eylül ayı enflasyon verileri 3 Ekim 2022’de açıklanacak.

PİYASALARIN ENFLASYON BEKLENTİLERİ NELERDİR?

Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Eylül’de aylık bazda %3,8, yıllık bazda ise %84,63’e çıkması bekleniyor.

Reuters’in 11 katılımcıyla yaptığı ankette, Eylül ayı için yıllık enflasyon tahminleri %83,5 ile %85,35 arasında değişiyor. TÜFE en son Temmuz 1998’de %85,3 arttı.

TCMB, artan enflasyona rağmen ekonomik aktivitenin yavaşlamaya devam etmesi nedeniyle geçen hafta faiz oranlarını 100 baz puan indirerek %12’ye indirdi. Ekonomistler, yılın ilk yarısında güçlü büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ilerleyen aylarında küresel finansal koşullar nedeniyle yavaşlamasını bekliyor.

Ankette aylık enflasyonun %3,75 olması bekleniyor; Tahminler %3.1 ile %4.1 arasında değişmektedir. Aylık artışın nedeni olarak yaz sezonunun bitmesiyle artan gıda fiyatları, doğalgaz ve elektrik artışlarının doğrudan ve dolaylı etkileri gösteriliyor.

Eylül ayı başında ithalat fiyatlarındaki artışa bağlı olarak elektrik ve doğalgaz birim fiyatı abone gruplarına göre %20 ile %50 arasında artış göstermiştir. Ekonomistler, artışın enflasyon üzerindeki etkisinin iki puana yükselebileceğini söyledi.

Reuters tarafından bugün yapılan ankette yıl sonu tahmini %72,25 olarak gerçekleşti. Yıl boyunca yapılan anketlerde, Rusya-Ukrayna savaşının enerji ve tahıl fiyatlarına etkisi ve TL’deki devalüasyon nedeniyle 2022 yılsonu tahminleri keskin bir şekilde yükselirken, son üç ayda tahmin revizyonları sınırlı kaldı.

TCMB yılsonu enflasyon tahmini ise %60,4’tür.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren enflasyon sorununu aşacağını açıkladı.

Hükümet, kronik cari açığı fazlaya dönüştürdükten sonra, düşük faiz oranlarıyla üretimi ve ihracatı destekleyen bir kemer sıkma programı uygulayarak enflasyonla mücadele etmek istiyor.

Ancak Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle yükselen enerji fiyatlarının yarattığı süreçlerin Türkiye’nin programını tehlikeye atacağı endişeleri var.

Türkiye Sendikalar Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Eylül’de bir önceki aya göre %5,15 arttığını; açlık sınırının 7.245 TL ve mevcut asgari ücretin 1.745 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

Enflasyon ne zaman açıklanır?  (2022 TÜİK Eylül enflasyon oranı) - 1

AĞUSTOS INLINASYON SAYILARI

Ağustos ayında enflasyon aylık bazda yüzde 1,46 artarken, yıllık bazda yüzde 80,21 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 12 Ağustos ayı ortalamalarına göre tüketici fiyatları yüzde 54,69, yurt içi üretici fiyatları yüzde 105,39 arttı. Aylık bazda TÜFE yüzde 1,46 ve Yİ-ÜFE yüzde 2,41 arttı.

Ağustos ayında TÜFE geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 47,85, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,21 arttı.

Yİ-ÜFE ise 2021 Aralık ayına göre yüzde 74,13, bir önceki yılın Ağustos ayına göre ise yüzde 143,75 arttı.


  • ALTIN ​​ADAM

    satış

    değiştirmek
    %

    Saat