Enflasyon farkı nasıl hesaplanır? (Eylül 2022 enflasyon farkının hesaplanması)


Enflasyon farkı nasıl hesaplanır? Sorunun cevabı kamu çalışanları ve emekliler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Enflasyon farkı, memur ve emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez yansıtılmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon verilerine göre memur ve emekli maaşlarındaki artışın boyutu ölçülmeye çalışılıyor. Peki enflasyon farkı nasıl hesaplanır?

Enflasyon açığının hesaplanma süreci, Eylül ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birçok kişi tarafından sorgulandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan emekliler için enflasyon farkı önemlidir. Peki enflasyon farkı nasıl hesaplanır?

ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Ocak ayında Aralık ayı enflasyon rakamlarının yayınlanması ile bir önceki yılın Haziran ayına göre 6 aylık enflasyon artışına tekabül eden bir artış gerçekleşirken, Temmuz ayında Haziran ayına ait enflasyon oranlarının açıklanması ile buna karşılık gelen artış gerçekleşmektedir. bir önceki yılın Aralık ayına göre 6 aylık enflasyon farkı.

TÜİK’e göre; Eylül ayında tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim bir önceki aya göre yüzde 3,08, geçen yıl Aralık ayına göre yüzde 52,40, geçen yıl Eylül ayına göre yüzde 83,45 ve 12 ay sonra ortalama yüzde 59,91 oldu.

Enflasyon farkı nasıl hesaplanır?  (Eylül 2022 enflasyon farkının hesaplanması) - 1

ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANIR?

a) Enflasyon farkı = (-) maaş artış oranı/ücret enflasyon oranı nedeniyle negatif,

b) Enflasyon farkı = enflasyon oranı-ücret/maaş artış oranı (+) sayı pozitif ise ücretler vs. Ücretlerde “enflasyon açığı” şeklinde ek bir artış var.

  • ALTIN ​​ADAM

    satış

    değiştirmek
    %

    Saat