Enflasyon, en zengin Amerikalıların servetlerine darbe vurdu


ABD’de dün açıklanan ve piyasaları sarsan enflasyon verilerinin ardından Amerika’nın en zenginlerinin serveti 93 milyar dolar azaldı. Bu, tarihteki en büyük dokuzuncu günlük amortisman olarak kaydedildi.

ABD’de enflasyonun tahmin edilenden daha yüksek olacağı ve Fed’in faiz artırımı konusunda daha agresif davranacağı beklentileriyle birlikte ABD borsalarında dün yaşanan keskin düşüş milyarderlerin servetini eritti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un serveti 9,8 milyar dolar, Tesla CEO’su Elon Musk’ın serveti ise 8,4 milyar dolar azaldı. Mark Zuckerberg, Larry Page, Sergey Brin ve Steve Ballmer de 4 milyar dolardan fazla kaybetti. En zenginler listesine giren Warren Buffett ve Bill Gates’in serveti de sırasıyla 3,4 milyar dolar ve 2,8 milyar dolar düştü.

Bloomberg HT’den gelen haberlere göre dün ABD S&P 500 endeksi Haziran 2020’den bu yana en büyük düşüşü olan yüzde 4,4 düşerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsası yüzde 5,5 düştü.

GEÇEN AY 78 MİLYAR DOLAR YAPILDI

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen ay yaptığı 8 dakikalık konuşması da ABD milyarderlerinin servetlerini 78 milyar dolar aşındırdı.

ZARARLARI BU YILIN EN ÇOĞUNA 1,2 TRİLYON DOLAR OLDU

Dünyanın en zengin 500 insanının serveti, yılın başından bu yana yaklaşık 1,2 trilyon dolar azaldı.