Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu Açıklaması


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu nükleer santralinde sözleşmenin feshi konusundaki anlaşmazlıkta gerekli adımların atıldığını duyurdu. Açıklamada, önceliğin projeyi zamanında tamamlamak olduğu belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu nükleer santral projesinin sözleşmesini feshettiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Akkuyu Nükleer AŞ ile müteahhit konsorsiyumu Titan 2-IC İçtaş arasında ihtilaf çıktığı hatırlatıldı.

Böyle bir projede taraflara daha basiretli ve yapıcı bir görev düşeceği kaydedildi. Önceliğin müteahhit ve personelin mağdur olmaması ve projenin zamanında tamamlanması olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Bu süreçte bakanlığımız taraflar arasındaki ihtilafın çözülmesi için gerekli girişimlerde bulunmuştur” denildi.

“GİRİŞİMLER DEVAM EDİYOR”

Bu kapsamda sorunların giderilmesine yönelik girişimlerin devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Böyle bir projede taraflara daha basiretli ve yapıcı bir görev düştüğünü bir kez daha hatırlatmak isteriz” denildi.

“Ana hedefimiz, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun denetim ve onayı altında proje planına göre ilk reaktörü 2023 yılında uluslararası standartlar referans alınarak devreye almaktır.”

SÖZLEŞME FESHİ

Akkuyu Nükleer AŞ, projede çalışmalarını Cumartesi günü tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmesinin feshedildiğini duyurdu.

YENİ ŞİRKET İLE DEVAM ET

Akkuyu nükleer santralinin inşaatı yeni bir şirketle devam ediyor. IC İçtaş İnşaat Sanayi yerine TSM Energy Limited ile sözleşme imzalandı.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Akkuyu Nükleer Santrali (NGS), Türkiye Cumhuriyeti’nde bugüne kadar yapılmış en büyük yatırımdır. Her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam olarak devreye alınmasıyla birlikte, tek başına Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak.

İLK REAKTÖR GELECEK YIL İŞTE OLACAK

Dördüncü ve son reaktörü 21 Temmuz 2022’de taşınan Akkuyu nükleer santralinin ilk reaktörünün önümüzdeki yıl devreye alınması planlanıyor.

Akkuyu nükleer santrali “yap-işlet” modeline göre inşa edilecek. Bugüne kadar nükleer santrallerin inşası ve işletilmesi için Rusya’ya 317 nükleer enerji öğrencisi gönderildi. 263 mühendis eğitimlerini tamamlayarak Akkuyu’da göreve başladı. Şu anda 54 öğrenci Rusya’da eğitimlerine devam ediyor.