Enerji kriziyle mücadele için yarım trilyon euroluk AB fonu


Yükselen fiyatlar nedeniyle, AB ülkeleri enerji kriziyle mücadele için yaklaşık yarım trilyon avroluk fon sağladı.

Geçen yıldan bu yana Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, artan gaz ve elektrik fiyatlarına karşı vatandaşları ve şirketleri desteklemek için yaklaşık 500 milyar avro sağladı.

Brüksel düşünce kuruluşu Bruegel’in raporuna göre, AB’deki 27 ülke artan enerji maliyetlerinin üstesinden gelmek için toplu olarak 314 milyar Avro taahhüt ederken, Birleşik Krallık 178 milyar Avroluk bir fon oluşturdu.

Hükümetler, artan enerji fiyatlarına karşı aylardır kamu hizmet fiyatlarını düşürüyor, enerji vergilerini düşürüyor ve tüketicilere ödenek veriyordu.

Rusya, 24 Şubat’ta başladığı Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Batılı ülkelerden yaptırımlarla karşı karşıya kaldığında, bu ülkelere enerji ihracatını durdurarak misilleme yaptı, Avrupa’da gaz ve elektrik fiyatları fırladı.

Düşünce kuruluşuna göre, AB ülkelerinin harcamaları, hükümetlerin enerji şirketlerini kamulaştırmak, kurtarmak veya borç vermek için tahsis ettiği parayı içeriyorsa 450 milyar Euro’ya yaklaşıyor.

Almanya bugün Finlandiya’nın Fortum’un Uniper’deki hissesini satın alarak ülkenin en büyük doğal gaz ithalatçısı Uniper’i millileştirmeyi kabul etti. İngiltere ise şirketlerin toptan gaz ve elektrik maliyetlerine bir üst sınır getirdi.

AB’nin en büyük ekonomisine sahip ülkesi Almanya 100 milyar euro, İtalya 59 milyar euro ve Estonya 200 milyon euro sağladı.

Enerji krizine karşı yarım trilyon euroluk AB fonu - 1