Enerji krizi kereste şirketlerinin lehine: hisseler yüzde 700 arttı


Fransa’da enerji fiyatlarının yükselmesi nedeniyle halkın talaşa yönelmesiyle, borsada odun satan şirketlerin hisseleri hızla yükselmeye başladı. Odun ve talaş satışıyla tanınan bazı Fransız şirketlerinin hisse senetleri borsada yüzde 700 yükseldi.

Fransız yayın kuruluşu BFMTV’nin haberine göre, yaklaşan kış öncesi yükselen gaz ve elektrik fiyatları vatandaşları alternatif yakıtlara yöneltti.

Fransa’da Ukrayna-Rus savaşı ve Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz akışını kısıtlaması nedeniyle elektrik ve doğalgaz fiyatları yükselirken, ısınma faturalarını düşürdüğü için halk talaşlara yöneldi.

Ayrıca hükümetin yeşil yakıtı teşvik etmesi ve son iki yılda akaryakıt ve kömürlü kazanların kurulmasını yasaklaması odun talebini artıran bir diğer nedendir.

National Association for Chip Heating’in Propellet verilerine göre, 2020 ile 2021 yılları arasında chip soba satışları yüzde 41, chip kettle satışları ise yüzde 120 arttı.

Artan taleple birlikte talaş fiyatları da ton başına 300-400 euro arttı.

Kereste ve talaş satışıyla tanınan Fransa merkezli bazı şirketlerin hisse senedi değerleri borsada yüzde 700 arttı.

Fransız Yanıcı Malzemeler, Yakıtlar ve Isıtma Derneği geçtiğimiz günlerde ülkede yakıt olarak odun yongalarına büyük bir talep olduğunu ortaya koydu.

Yüksek talep nedeniyle büyük bir odun arzı sıkıntısı yaşanırken, enerji kıtlığı korkuları tüketicileri kıştan önce odun stoklamaya sevk etti.

Öte yandan Fransız basını, Rusya’daki doğalgaz kesintileri ve enerji kesintileri nedeniyle ülkede saatlik/megavat bazında gösterge niteliğindeki elektriğin fiyatının 2023’ten itibaren 1075 avroya ulaşarak tarihi bir rekor kıracağını yazdı.