Enerji krizi Avrupa’yı korkutuyor


Avrupa ülkeleri, Rusya’nın azalan gaz arzı ve artan gaz ve elektrik fiyatları nedeniyle enerji krizini hafifletmek için önlemler almaya devam ediyor. Avrupa Birliği, enerji tasarrufu için oluşturduğu gaz acil durum planını hayata geçirdi. Plan, AB ülkelerinin gönüllü olarak gaz tüketimini son 5 yılın ortalama tüketimine göre Mart 2023 sonuna kadar yüzde 15 oranında azaltmalarını sağlıyor.

Haziran ayından bu yana Avrupa’ya gaz arzını önemli ölçüde azaltan Rusya’nın gaz vanalarını tamamen kapatmasına karşı bu planla kendini silahlandıran AB Komisyonu, yılda 45 milyar metreküp doğalgaz tasarrufu yapmak istiyor.

Bu kapsamda AB ülkeleri, enerji tasarrufu ve gaz depolarını doldurmaya yönelik tedbirleri açıklamaya devam ediyor.

Büyük ölçüde Rus gazına bağımlı olan AB’nin lokomotif ülkesi Almanya, gazda yüzde 15’ten fazla tasarruf edilmesi gerektiğine inanıyor.

Almanya’nın enerji piyasası düzenleyicisi Bundesnetzagentur’un (BNetzA) başkanı Klaus Müller, tüketicilerin sonbahar ve kışı geçirmek için enerjide en az yüzde 20 tasarruf etmesi gerektiğini söyledi.

“TASARRUF İHTİYACI YÜZDE 15’TEN FAZLA”

Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı da benzer bir görüşe sahip: “Almanya’da tasarrufa daha fazla ihtiyaç olduğunu görüyoruz (yüzde 15’ten).”

Bakanlık, ülkeyi kışa hazırlamak ve gaz depolarını doldurmak için “Enerji Güvenliği Paketi”ni duyurdu ve kömürle çalışan santralleri yeniden etkinleştirmeyi planlıyor.Paket, elektrik üretmek için daha fazla yenilenebilir enerji kullanılmasını, seyrek kullanılan alanların ısıtılmasını ve havuzların gazla ısıtılmasını yasaklamayı içeriyor evlerde.

NÜKLEER SANTRALLER GENİŞLETİLEBİLİR

Daha önce kapatılması kararlaştırılan nükleer santrallerin işletmesinin de belirli bir süreye uzatılması planlanıyor.

Almanya Ekonomi ve İklim Bakanı Robert Habeck, paradan tasarruf etmek için duş süresinin azaltılmasını tavsiye ederken; Maliye Bakanı Christian Lindner ayrıca, Noel’de gazlı ısıtma ayarlarının optimize edilmesini ve kamu sektöründe ev ofisine geçilmesini önerdi.

Federal hükümet, halkı enerji tasarrufu yapmaya motive etmek için bir kampanya başlatmak istiyor.

Yerel yönetimler de çeşitli enerji tasarrufu önlemleri almaya başladılar. Berlin ve Köln gibi şehirlerde artık birçok bina geceleri aydınlatılmıyor.

Hannover şehri, yüzme havuzlarını gazla ısıtmak, spor salonlarının sıcaklığını 15 santigrat derecede tutmak, sıcak su duşlarını hariç tutmak, çeşmeleri ve çeşmeleri kapatmak gibi önlemler de aldı.

ALMANYA’DAN PAZARLIK PAKETİ

Bavyera eyalet hükümeti de bir “tasarruf paketi” hazırladı ve devlet dairelerini maksimum 20 santigrat dereceye kadar ısıtmak, sıcak su dağıtmak ve sokak aydınlatmasını kısıtlamak gibi önlemler aldı.

Devlet bakanlıklarının ve ofislerinin uygun koşullarda evden çalışması ve iş seyahatlerinden mümkün olduğunca kaçınılması da planlanırken, dar iş seyahatleri için toplu taşıma ile seyahatin zorunlu olması talep ediliyor.

Almanya’da kemer sıkma önlemleri alınırken, önümüzdeki aylarda tüketiciler yükselen enerji fiyatlarıyla karşı karşıya kalacak.

Federal hükümet, Ekim ayından itibaren geçerli olacak, yüksek fiyatlarla doğalgaz almak zorunda kalan enerji şirketlerini desteklemek için tüketiciler tarafından ödenecek katkıya ilişkin düzenlemeyi kabul etti. Bu da tüketicilerin Ekim ayından itibaren ödeyeceği ücretlerde ciddi bir artışa yol açacak.

Almanya Bundesmieterverband Başkanı Lukas Siebenkotten, yükselen enerji fiyatları nedeniyle milyonlarca insanın kiralarını ödeyemediği konusunda uyardı.

UYARI BELÇİKA VATANDAŞLARI

Belçika’da federal hükümet, vatandaşları daha verimli enerji tüketimi konusunda bilgilendirmek için bir kampanya başlattı.

Enerji fiyatlarının çok yüksek seviyelerde olduğuna dikkat çekilen brifingde, enerjiyi akıllıca kullanmanın önemli tasarruflar sağlayacağı ve bunun da iklime fayda sağlayacağı açıklandı.

Evlerin ısısının düşürülmesi, ısıtılmayan odaların kapılarının kapalı tutulması, kaloriferin bir saat önce gece moduna alınması ve yatmadan veya evden çıkmadan 1 saat önce ısıtıcıların 15 dereceye getirilmesi gibi önerilerde bulunan Belçika hükümeti Haus ısıtmanın bir derece düşürülmesinin yıllık 240 avroluk tasarruf anlamına geldiğine dikkat çekti.