"Enerji güvenliği üretim kadar önemli"


Pure Energy’nin yönetici ortağı Argun Karaçay, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş; Enerji sektöründe arz güvenliği konusunu gündeminin en üst sıralarına koyduğunu açıkladı.

NTV’de Yeni enerji Karaçay, Zehra Küçük’ün sorularını yanıtlayarak enerji sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Yeşil dönüşümde yenilenebilir enerjinin rolüne vurgu yapan Karaçay, yeşil hidrojenin neden bir umut olacağını ve Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini şöyle anlattı:

“Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, enerji arz güvenliğinin altını çiziyor. Bir ülkeye bağımlıysanız, gaza geliyorum dediği anda kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Bu nedenle bir yandan alternatif enerji kaynaklarına yönelmek, diğer yandan yenilenebilir enerji üretimini artırmak ana hedef haline gelmiştir. Yeşil hidrojen üretiminde yakınlaşan bir sürece tanık oluyoruz.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretilir. Bu su akışının ayrışması ve elektrolizi daha sonra yeşil hidrojen üretir.

Bu hem elektrik depolamak hem de yakıt olarak kullanılır.

Atık saf su ise bu en değerli tercih sebebidir.

Sorumlu bir dünya vatandaşı anlayışıyla İngiltere’deki eğitimimin hemen ardından yenilenebilir enerjiler alanında çalışmaya başladım. Şimdi kendi şirketimiz ile yürüttüğümüz faaliyetlere gelinceye kadar sektörü iyice deneyimledim. Türkiye’nin doğal kaynakları rüzgar ve güneş enerjisi santralleri için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

Bu potansiyeli mümkün olduğunca çabuk gerçekleştirmeye çalışmalıyız.

Avrupa Birliği, yeşil hidrojenin hem kullanımına hem de üretimine öncelik veriyor. Tüm gelişmeler, Türkiye ekonomisinin de büyük karlar elde edebileceği ve kendisini bir enerji ithalatçısından bir ihracatçıya dönüştürebileceği bir potansiyele yol açmaktadır.

Ayrıca enerji bağımsızlığı için yeşil hidrojen üretiminin tamamlanması bize büyük bir güç verecektir. 27 AB üyesinden 16’sı yeşil hidrojen stratejilerini açıkladı. Çalışmalarımız da devam ediyor. Türkiye’nin stratejimizi belirlemesi ve hayata geçirmesi ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için son derece değerlidir.”