Emeklilerden “uyum yönetmeliği” başvurusu


Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, 2000’den sonra emekli olanların maaşlarına zam yapılması çağrısında bulundu.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin çoğunun emeklilik artışının küçümsenmemesi gerektiğine inandığını, ancak harcama kalemlerindeki keskin artışın satın alma güçlerini sınırladığını açıkladı.

Emeklilerin fiyat artışlarını sevmediğini vurgulayan Ergün, şunları söyledi:

“Aslında emeklilerimiz diyor ki ‘Aslında bu kadar yüksek faiz artışı olmasaydı maaşlarımızın seviyesinden memnun olurduk – geçen yıl satın alma gücümüz daha yüksekti’.

Öte yandan, emekli memurlarımızın durumlarına ilişkin olarak kamu kesimine yönelik olarak çıkarılan ve emeklilerine özel olarak hazırlanan ek plaka düzenlemeleri bizi memnun etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’in çalışma hayatından son açıklamaları, EJT kurbanlarıonu da gülümsetti. Olumlu gelişmeler arasında asgari ücrette hiç olmadığı kadar yüksek artış oranları da yer alıyor.

“DEVLET ZAMANIMIZA UYUM VERECEĞİMİZİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

Kazım Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların maaşlarını artıracak uyum anlaşmasıyla ilgili iyi haberler beklediklerini şu ifadelerle dile getirdi:

“2000 öncesi emekliler için yapılan intibak kuralının 2000 yılından sonra emekli olanlar için de geçerli olmasının zamanı geldi. En düşük emekli maaşlarının asgari yaşam standardını karşılamasını sağlayan bir uyum sistemi, eski ve yeni arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırıyor ve taban ve tavan emekli maaşları arasındaki farkı kapatmak en önemli şey ve büyük beklentimiz.

Milyonlarca emeklimiz bu umutla müjdeyi bekliyor. Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın bu kronik sorunu çözeceği ve emeklilerimizin hayır duasını alacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz.”