Emekliler banka fon karmaşasından rahatsız


Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Ergün, emeklilere ödenen banka desteğinin tam bir kargaşaya dönüştüğünü belirterek, bankaların emeklilere çok düşük rakamlar sunduğunu, onların da promosyonun yapıldığı masada yerlerini almaları gerektiğini söyledi. gerçekleştiği tartışılmaktadır.

Emekliler, banka promosyonunun kaosundan rahatsız olduklarını söylüyorlar.

Ergün yaptığı açıklamada, emeklilere maaşları karşılığında banka desteği talebinde bulunan ilk kişinin TÜED olduğunu söyledi.

Ergün, emeklilerin ve çalışanların banka sübvansiyonu hakkından yararlanabilmeleri için yaklaşık 10 yıldır hukuken mücadele ettiklerini ve bunun 2015 yılında başarıyla tamamlandığını vurguladı.

”KAMU BANKALARININ TUTARI YETERLİ”

Ergün, TÜED’in mücadelesi ve girişimleri sayesinde emeklilerin farklı bankalardan farklı seviyelerde destek aldığını söyledi.

“Kamu bankalarından eksik ödemelerle karşılaştık. Özel bankalarla yaptığımız görüşmeler sonucunda emeklilere yönelik banka desteğini 8-9.000 lira seviyesine çıkarmayı başardık ama kamu bankalarının halen 750 lira civarında gezinmesi büyük bir adaletsizlik. Çünkü özel bankaların Anadolu’nun birçok ilçesinde şubesi bulunmamaktadır. “Emeklilerimiz kamu bankalarından emekli maaşı almak zorunda kalıyor ve banka desteğinde yüksek kariyer ilerleme standartlarından yararlanamıyor. Bankalar emeklilerimize çok düşük rakamlar veriyor. Emeklilerin terfisinin tartışıldığı masada emeklileri temsil etmeliyiz.”

”ZORUNLU ŞARTLAR KALDIRILMALI”

Ergün, emekli maaşını başka bankalara kaydırmak isteyen emeklilerin daha yüksek terfi alma girişimlerinin bankalara kredi veya kredi kartı borçları nedeniyle engellendiğine dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:

“Emeklilerimiz düşük taşıma sayılarına zorlanıyor. Bu büyük bir adaletsizliktir. Anayasamızın eşitlik ilkesi doğrultusunda talep ettiğimiz ve mücadelesini verdiğimiz yükselme hakkımızın da aldığımız seviyeye yükseltildiğini görüyoruz. ve en adil çözüm.” “Sorun topundan insanları gülümsetecek, küçük de olsa bütçeye katkı sağlayacak düzeye indirilmesi gerekiyor. Emeklileri bankalara bağlayan yükümlülükler de kaldırılmalı.”