Elon Musk Twitter’da yeniden ortaya çıktı


Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’ı hisse başına 54.20 dolardan satın almayı teklif etti.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın, suçlandığı sosyal medya şirketi Twitter’ı yeniden teklif ettiği ve teklifindeki hisse başına 54,2 dolarlık fiyatı değiştirmediği iddia edildi.

Bloomberg’in anonim kaynaklara dayanan raporuna göre Musk, öneriyi Twitter’a yazdığı bir mektupta yaptı.

Raporda Musk’ın bir kez daha Twitter için hisse başına 54,2 dolarlık bir fiyat teklif ettiği bildirildi.

Söz konusu haberle birlikte Twitter hisseleri, işlemlere kısa bir ara verdikten sonra yüzde 18’e kadar yükseldi.

Daha önce Twitter’ın yüzde 9.2 hissesini satın alan Elon Musk, 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuruda tüm Twitter için hisse başına 54,2 dolarlık bir teklifte bulunmuştu.

25 Nisan’da Twitter’dan yapılan açıklamada, şirketin Musk’a satılması için anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Musk, 13 Mayıs’ta sosyal medya şirketi Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

Elon Musk, Twitter hesabından anlaşmanın askıya alınma nedenini “Spam ve sahte hesaplar toplam kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil ettiği için hesaplamalarla ilgili detaylar bekleniyor” açıklamasını yaptı.

8 Temmuz’da Musk, birden fazla şartın ihlal edildiğini öne sürerek Twitter’ı satın alma anlaşmasını feshettiğini duyurdu.

Musk’ın avukatları ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptıkları açıklamada, Twitter’ın, şirketin iş geliştirmesi için önemli olan platformdaki sahte veya spam hesaplar hakkında çok sayıda bilgi talebine yanıt vermediğini veya yanıtlamayı reddettiğini söyledi.

Twitter ise anlaşmayı iptal ettiği için Musk’a dava açtı. Twitter’ın Musk’a açtığı davanın 17 Ekim’de başlaması planlanıyordu.