Elon Musk, Forbes 400’de ilk kez en zengin kişi oldu


Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Forbes tarafından ilk kez yayınlanan Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin 400 iş adamı listesinde ilk sırada yer aldı. Liste, 14 yılda ilk kez zenginlerin toplam gelirinde bir düşüş kaydetti.

Elon Musk, Forbes’in ABD’nin en zengin 400 iş adamı listesinde bu yıl ilk kez birinci oldu ve servetini bir önceki yıla göre 60 milyar dolardan fazla artırdı.

Elon Musk, 4 yıl üst üste bir numara olan eski Amazon CEO’su Jeff Bezos’u 2022’de ikinci sıraya düşürürken, ABD’nin en zengin iş adamı Musk’ın Tesla’nın yüzde 11’lik artış borçlu hisselerine denk geldiği söylendi.

Amazon hisselerinde yüzde 27 kayıp yaşayan Bezos’u, bu yılın başlarında eşiyle birlikte kurduğu vakfa 20 milyar dolar bağışta bulunmasına rağmen yazılım geliştiricisi ve iş adamı Bill Gates izledi.

ABD’nin en zengin iş adamları listesinde ilk 20 kişinin 1,6 trilyon dolar değerindeki servetinin, Forbes 400’ün toplam servetinin yüzde 40’ını temsil ettiği kaydedildi.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise ilk 10’a giremeden geçen yıl 3. olan listede 11. sıraya geriledi.

Eylül 2021’den bu yana servetinin yarısından fazlasını (76.8 milyar dolar) kaybeden Zuckerberg, Forbes’un geçen yıl en çok para kaybeden en zengin 400 kişisi arasında ilk sırada yer aldı.

ZENGİNLERİN TOPLAM GELİRİNDE YÜZDE 11 KAYBI

Forbes Wealth’in editör yardımcısı Chase Peterson-Withorn, Forbes 400’ün toplam servetinin geçen yıl 4,5 trilyon dolar olduğunu, bu yıl 500 milyar dolar daha az olduğunu söyledi.

Withorn, “Zenginler her zaman daha zengin olmazlar” dedi. Birçok Amerikalı gibi, ülkenin en zengin 400 insanı borsada yavaşlama yaşıyor. Genel olarak, bir yıl öncesine göre yüzde 11 daha fakirler.”