Elektrik ve doğalgazda %20 artış


Elektrik ve doğalgaz fiyatları arttı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 20,4, sanayinin yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın birim fiyatı ise yüzde 49,5 arttı. Elektrik sektöründe özel müşterilere yüzde 20, endüstriyel müşterilere yüzde 50 ve ticari müşterilere yüzde 30 oranında tarife artırıldı.

Flaş Haber! 1 Eylül 2022’de elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapıldı.

Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), 11 Mart 2020’den itibaren ortalama olarak konut doğalgaz tarifesinin yüzde 20,4’ünün, KOBİ tarifesinin yüzde 47,6’sının, sanayi tarifesinin yüzde 50,8’inin ve elektrik üretim tarifesinin yüzde 49,5’inin Eylül ayında geçerli olacağını söyledi.

BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan Eylül tarifesi duyurusunda, bu artışlara rağmen özellikle konutlarda kullanılan doğal gaz için tüketicilere yüzde 80’den fazla desteğin verilmeye devam edildiği belirtildi.

İthal enerji kaynağı olan doğalgazın yüzde 99’dan fazlasının uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yabancı kaynaklardan temin edildiğine dikkat çeken açıklamada, küresel enerji piyasalarında doğalgaz fiyatlarının artan gaz talebine bağlı olarak arttığını ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün devam ettiğini kaydetti. salgının etkisi.

Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi Rusya ve Ukrayna ile yaşanan savaş sonrasında gaz fiyatlarındaki artışların devam ettiğine dikkat çeken açıklamada, dünya piyasalarında gaz fiyatlarının salgın öncesine göre yaklaşık yüzde 2 bin arttığı, doğalgaz fiyatlarının ise salgın öncesine göre yüzde 2 bin civarında arttığı vurgulandı. dünya piyasaları bu güne kadar tüketicilere aynı ölçüde yansımamıştır.

Rusya-Ukrayna savaşının 6. ayında dünya piyasalarında doğalgaz fiyatları rekor seviyelere ulaştı.
Rusya-Ukrayna savaşının 6. ayında dünya piyasalarında doğalgaz fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

KONUT ALANINDA YÜZDE 20, SANAYİ ALANINDA YÜZDE 50

Bağımsız yayın olan Hanehalkı Enerji Fiyat Endeksi’ne ve EUROSTAT verilerine göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında konut ve sanayi binalarında en ucuz doğalgaz kullanımına sahip ülkedir.

“Maalesef 1 Eylül 2022’den itibaren doğalgaz satış fiyatlarının tüketicilerimizi mümkün olduğunca az etkileyecek şekilde düzenlenmesi zorunlu hale geldi. Bu kapsamda, 1 Eylül itibarıyla konutlarda kullanılan doğalgazın perakende fiyatları, KOBİ’lerde ortalama yüzde 20,4. Türkiye’de kullanılan doğal gazın perakende fiyatı ortalama yüzde 47,6, doğalgazın perakende fiyatı sanayide kullanılan gazda ortalama yüzde 50,8 ve elektrik için kullanılan doğal gazın perakende fiyatında ortalama yüzde 49,5 arttı. nesil.

ELEKTRİK FİYATLARINDA ARTIŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Eylül ayından itibaren geçerli olan elektrik tarifesinin yüzde 20 oranında artırıldığını duyurdu.

EPDK’dan yapılan açıklamada, salgının küresel ekonomiyi etkilemeye devam ettiği bir dönemde Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşın, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ciddi sonuçlar doğurduğu kaydedildi.

“Küresel enerji krizi” olarak da yorumlanan bu sürecin tüm hammaddelerde olağanüstü fiyat artışlarına yol açtığından hareketle şunlar belirlendi:

“Bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetini de olumsuz etkiledi. Özellikle son aylarda dünya piyasalarında enerji emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle nihai elektrik tarifelerinde özel ve tarımsal faaliyetler için abone gruplarında yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer abone gruplarında yüzde 30 oranında artış yaşandı. “Sanayi abone grubuna yüzde 50 zam yapıldı. Bu artışla 100 kilovat saat elektrik tüketen bir hane abonesi için ödenecek tutar 173,46 lira oldu.”

Yeni tarifeler 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak.