Ekonomik Koordinasyon Komitesi toplantısı sonrası açıklama


Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında, küresel ekonomik trendler ve yurt içi ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut beklentiler ve geleceğe yönelik beklentiler tartışıldı. Toplantıda Orta Vadeli Program (OVP) projeksiyonları sonuçlandırıldı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına Başkan Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Mehmet Muş katıldı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Ticaret Bakanı İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, dünya ekonomisindeki eğilimler ve ülkedeki ekonomik-finansal gelişmelere ilişkin mevcut görünüm ve geleceğe yönelik beklentilerin ele alındığı kaydedildi.

Kurul üyelerinin 2023-2025 dönemi için OVP’deki makroekonomik çerçeve ve bütçe büyüklüklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu ve OVP’de yer alan kılavuzların ayrıntılı olarak ele alındığı bilgisi verildi.

Toplantıda, OVP çerçevesinde, önceki yıllarda olduğu gibi, bütçe disiplinine dayalı yaklaşımın tavizsiz izlenmesi ve hızlı büyüme hedefi doğrultusunda teknolojiye dayalı üretim iradesinin sürdürülmesinin gündeme geldiği belirtildi. Türkiye ekonomisinin üretim-istihdam-yatırım-ihracat-fazla elektrik ekseninde gündeme geldi.

OVP’de tüm vatandaşların yüksek üretimden kaynaklanan refahtan daha adil pay almasını sağlayacak siyasi mekanizmaların yer aldığı vurgulanırken, siyasi adımların önceliklendirilmesi konusunun da tartışıldığı aktarıldı. iklim değişikliğiyle mücadele bağlamı da tartışıldı.

Açıklamada şunlar belirtiliyor:

“Toplantıda ayrıca OVP’deki makro projeksiyonlar Cumhurbaşkanımıza sunulmak üzere sonuçlandırıldı. Toplantıda, OVP’nin kanunla belirlenen takvime göre sonuçlandırılarak uygulamaya konulması planlandı.