Ekonomide durgunluk olması ne anlama geliyor? Resesyonun etkileri nelerdir? Bir durgunluk sırasında ne yükselir?


ABD ekonomisi iki çeyrek üst üste teknik resesyona girdikten sonra birçok kişi “Durgunluk nedir? Durgunluğun etkileri nelerdir?” sorularına yanıt arandı. Peki, durgunluk nedir? İşte durgunluk döneminde ekonomide yaşanabilecek gelişmeler…

ABD, yılın ikinci çeyreğine ilişkin verileri paylaştı. İlk çeyrekte yüzde 1,6 küçülen ABD, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 küçülerek resesyona girdi. Bu gelişmeler doğrultusunda “Durgunluk nedir, ne anlama gelir?” Soru gündemdeydi. Küresel ekonomik kriz ABD’yi de vurdu.

ABD EKONOMİSİ resesyona giriyor

RESESYON NEDİR?

Geleneksel olarak makroekonomide bir durgunluk, reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) art arda iki veya daha fazla çeyrek boyunca negatif büyüme gösterdiği bir durumdur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir.

ABD, yılın ikinci çeyreğine ilişkin verileri paylaştı. İlk çeyrekte yüzde 1,6 küçülen ABD, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 küçülerek resesyona girdi. Bu gelişmeler doğrultusunda “Durgunluk nedir, ne anlama gelir?” Soru gündemdeydi. Küresel ekonomik kriz ABD’yi de vurdu. Peki bir durgunluk olduğunda ne olur?

RESYON NEDİR VE NE ANLAMA GELİR?

Geleneksel olarak makroekonomide bir durgunluk, reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) art arda iki veya daha fazla çeyrek boyunca negatif büyüme gösterdiği bir durumdur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir.

  ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 2,25'ten yüzde 2,50'ye çıkardı.
ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 2,25’ten yüzde 2,50’ye çıkardı.

RESESYON NE ZAMAN OLUR?

-Ekonomik büyümenin nüfus artışının gerisinde kalması,

– kişi başına düşen gelirin durağan ve azalan bir duruma dönüştürülmesi,

– artan işsizlik,

-Ekonomik faaliyetlerin durağanlaşması ve gerilemesi,

-Üretim faaliyetlerindeki düşüş, ülkelerin resesyona girmesinin ana nedenidir.

Durgunluk Döneminde Ne Artar?

Durgunluk, ekonomik aktivitedeki durgunluk dönemlerinin tanımıdır. Bu dönemlerde toplam üretim düşer, işsizlik artar ve milli gelir düşer.

Durgunluk sonucunda ülkelerin ekonomik koşullarında olumsuz değişimler yaşanmaktadır. Aynı zamanda, durgunluk öncesi ülkelerin ekonomik piyasalarının ve finansal işlemlerinin durgunlaştığı ve riskli tabloların oluştuğu gözlemlenmektedir.