EKK’da “alternatif enstrüman” kararı


Ekonomik Koordinasyon Grubu (EKK) toplantısında, ilgili kurum ve kuruluşların menkul kıymet finansmanı kapsamında bütçe fonları çerçevesinde fon sağlamanın yanı sıra alternatif finansman araçlarını da mantıklı bir şekilde kullanmalarına karar verildi.

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK), küresel ekonomide son dönemde yaşanan risklerin değerlendirildiğini, Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin ve atılması gereken adımların ele alındığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım Bakanı katıldı. ve Ormancılık Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Küresel ekonomide son dönemde yaşanan risklerin değerlendirildiği toplantıda Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ve atılması gereken adımlar ele alındı. Ayrıca 2023 yılı merkezi yönetim bütçe süreci hazırlıkları gözden geçirildi. Son dönemde dünya çapında önem kazanan enerji ve gıda güvenliği konularındaki güncel gelişmeler tartışılmış ve ülkemizde yakın gelecekte yapılması planlanan çalışmalar bu kapsamda değerlendirilmiştir.

Arz güvenliğinin finansmanı kapsamında, ilgili kurum ve kuruluşların alternatif finansman araçlarından ve sağlanan desteklerden bütçe imkânları çerçevesinde etkin bir şekilde yararlanmalarına karar verilmiştir.

Açıklamada, kamu tarafından sağlanan tüm teşvik ve desteklere ilişkin verilerin tek bir sistemde toplanmasını ve bu verilerin özellikle B. alanında nitelikli verilere dönüştürülmesini sağlayacak Teşvik ve Destek Bilgi Sistemi’nde son aşamaya gelindiği kaydedildi. kamu idaresi, sisteme giden yol haritasını gözden geçirerek ve istişare ederek, EKK toplantılarında alınan kararların uygulanmasına ilişkin sonuçların tartışıldığını ve bu kapsamda atılacak destekleyici adımların altını çizdi.