ECB üyeleri faiz artırımını görüştü


Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Haziran ayındaki para politikası toplantısı tutanakları, Yönetim Konseyi’nin enflasyonun bir süre daha devam edip etmeyeceğini ve Temmuz ayında daha büyük bir faiz artırımını tartıştığını ortaya koydu.

ECB Konseyi’nin 8./9 tarihli para politikası toplantısının tutanakları. Haziran ayında Amsterdam’da yayınlandı.

Konsey üyelerinin değerlendirme tutanakları, çoğu üyenin yüksek ekonomik belirsizliğin ortasında bu ayki para politikası toplantısında kilit faiz oranlarında yüzde 25 puanlık bir artışı onayladığını gösterdi.

Tutanaklar, ECB’nin 25 baz puanlık bir zam için “koşulsuz bir taahhüt” vermemesi gerektiği için bazı üyelerin “Temmuz ayında daha büyük bir faiz artırımı için kapıyı açık tutmayı” savunduklarını ortaya koydu.

ECB tutanakları, üyelerin ECB’nin Eylül toplantısında daha büyük bir faiz artırımına işaret etmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirterek şunları ekledi: 25 baz puanı aşarak büyümenin kapısını aralayın.” ifadesi kullanıldı.

Tutanaklarda, Temmuz ayı faiz toplantısı için orta vadeli enflasyon görünümünü önemli ölçüde etkileyecek yeni bilgilerin ortaya çıkması halinde, Yönetim Kurulu’nun faiz artırımının boyutunu ayarlama konusunda takdir yetkisini kullanması gerektiği belirtildi.

Toplantı tutanaklarında, yeni bir borç krizine ilişkin endişelere yanıt olarak, Euro bölgesindeki tahvil getirilerindeki farklılığı sona erdirmek için yeni bir aracın geliştirilmesi çağrısında bulunulduğu belirtildi.

ECB Yönetim Konseyi’nin 21 Temmuz’daki para politikası toplantısında yeni bir ayrımcılığı önleme aracının tasarımını ayrıntılı olarak tartışması bekleniyor.

ECB, Haziran ayında yaptığı para politikası toplantısında, euro bölgesinde yükselen enflasyon nedeniyle yıllarca süren aşırı gevşek para politikasına son vereceğini açıklamış ve Temmuz ve Eylül aylarında faiz artırımlarının sinyalini vermiştir.

11 YILDIR SABİT FAİZ YAPAR

11 yıldır faiz artışı yapmayan ECB, 2014 yılından bu yana mevduat faizini negatif tutuyor.

Öte yandan, Mayıs ayında yüzde 8,1 olan euro bölgesinde yıllık enflasyon, enerji ve gıda maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle Haziran ayında yüzde 8,6 ile rekor seviyeye ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik enflasyon hedefi şimdiden 4 katından fazla aşıldı.