ECB tutanaklarında artan enflasyon endişeleri


Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Temmuz ayı para politikası toplantısının tutanakları, Yönetim Konseyi üyelerinin yüksek enflasyon karşısında para politikası normalleşmesine yönelik daha fazla adım atılması konusunda anlaştıklarını gösteriyor.

ECB Yönetim Kurulu’nun 20.-21 tarihli para politikası toplantısının tutanakları. Temmuz ayında Frankfurt’ta yayınlandı.

Konsey üyelerinin değerlendirmelerini içeren tutanak, üyelerin yüksek enflasyon karşısında para politikasını normalleştirmek için daha fazla adım atılması gerektiği konusunda anlaştıklarını gösterdi.

ECB Temmuz toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırırken, tutanaklarda bazı üyelerin ekonomide durgunluk riski nedeniyle 25 baz puanlık faiz artırımı çağrısı yaptığı görüldü.

Tutanaklarda “enflasyonist baskıların genel olarak arttığını ve arttığını” belirtirken, üyeler ECB’nin kötüleşen enflasyon görünümü karşısında yanıt verme iradesini ve kabiliyetini göstermesi gerektiğini savundu.

Euro bölgesinde, yıllık enflasyon, yüksek enerji fiyatları nedeniyle Temmuz ayında yüzde 8,9 ile rekor seviyeye ulaştı. Özellikle, bu rakam ECB’nin yüzde 2 hedefinin dört katından fazla.

ECB’nin ekonomide artan resesyon riskine rağmen gelecek ayki toplantısında 50 baz puan daha faiz artırması bekleniyor.