ECB tutanakları güçlü bir faiz artırımına işaret ediyor


Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayı para politikası toplantısının tutanakları yayınlandı. ECB Yönetim Konseyi üyeleri, yüksek faiz oranlarını daha da artıracaklarını ve yüksek enflasyonla mücadele edeceklerini açıkladı.

7-8 Eylül tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirilen Yönetim Kurulu’nun para politikası toplantısının tutanakları kamuoyuna açıklandı.

Konsey üyelerinin değerlendirmelerini içeren tutanaklar, üyelerin bu ekonomik durgunluk döneminde sağlam adımlar atılırsa büyük oran artışlarının önlenebileceği konusunda hemfikir olduklarını gösterdi.

Üyeler tarafından yükselen enflasyonun bir göstergesi olarak görülen tutanaklarda, “Enflasyon çok yüksek ve Yönetim Kurulu’nun hedefinin oldukça üzerinde kalması bekleniyor” denildi. enflasyonu önemli ölçüde aşağı çekmek için yeterli değildir.

AVRUPA ENFLASYONU YÜZDE 2 HEDEFİ 5 KAT

ECB tutanaklarında, Konsey üyelerinin ekonomiye ilişkin endişelerin faiz oranlarında gerekli sert artışı engellememesi gerektiğine ve euro’nun değer kaybının enflasyonist baskıyı daha da artırabileceğine işaret edildiği belirtildi.

Bu arada, euro bölgesinde yıllık enflasyon Eylül’de yüzde 9,1’den yüzde 10’a yükselerek euro’nun piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez çift haneli rakamlara ulaştı. Bu sayı, ECB’nin yüzde 2 hedefinden beş kat daha yüksek.

Öte yandan ECB, orta vadede yüzde 2’lik bir enflasyon oranı ile Euro bölgesinde istikrarlı fiyatlar hedeflemesine rağmen, keskin bir şekilde yükselen enerji fiyatları ve arz darboğazlarının aylardır enflasyonu yukarı yönlü yukarı ittiği dikkat çekiyor.

FAİZ ARTTIRMASI BEKLENİYOR

Enflasyon, 2021 ortasından bu yana ECB’nin yüzde 2 hedefinden daha da uzaklaşıyor. Bu, ECB’nin faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi üzerindeki baskıyı artırıyor.

ECB Yönetim Konseyi, 8 Eylül’deki toplantısında bankanın üç temel faiz oranını 75 baz puan artırdı. Banka böylece 1999’da Avrupa tek para birimine geçişten bu yana en yüksek faiz artışını gerçekleştirdi. ECB’nin ekonomik durgunluk beklentilerine rağmen faiz oranlarını 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarması dikkat çekti.

ECB yetkilileri, son dönemde enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğu ve talebi azaltmak için önümüzdeki birkaç toplantıda faiz artırımlarının devam edeceği mesajını verdi.

Bir sonraki ECB faiz oranı toplantısı 27 Ekim’de. Ardından yılın son para politikası toplantısının 15 Aralık’ta yapılması planlanıyor.