Durgunluk nedir, ne anlama gelir? Peki ya bir durgunluk olursa?


Durgunluk, son dönemde ekonomi haberlerini yakından takip eden vatandaşların karşı karşıya kaldığı kelimelerden biri. Ekonomide resesyon anlamına gelen resesyon kelimesinin detayları sorulur. Peki durgunluk nedir, ne anlama gelir? Peki ya bir durgunluk olursa?

Resesyon kelimesinin anlamı, ekonomiyi yakından takip eden birçok kişi tarafından sorgulanmıştır. “Kriz görücüsü” olarak bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini’nin resesyon uyarısının ardından, resesyonun ne olduğu ve resesyon olduğunda neler olduğu inceleniyor. Detaylar burada.

RESESYON NEDİR?

Geleneksel olarak makroekonomide durgunluk, reel gayri safi yurtiçi hasılanın iki veya daha fazla ardışık üç aylık dönem için negatif büyüme gösterdiği bir durumdur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir.

Durgunluk nedir, ne anlama gelir? Peki ya bir durgunluk olursa? - bir

ROUBINI’DEN DURDURMA UYARISI

Roubini, 1970’lerdeki gibi stagflasyon ve küresel finans krizinde olduğu gibi büyük bir borç krizi öngördüğünü söyledi: “Kısa ve sığ bir durgunluk olmayacak, sert, uzun ve çirkin olacak.”

Ünlü ekonomist, arz şoklarının ciddiyetine ve finansal zorluklara bağlı olarak ABD ve küresel durgunluğun 2023 yılına kadar sürmesini bekliyor.

Öte yandan, 2008 krizi sırasında en çok hanehalkı ve bankaların etkilendiğini, ancak bu kez hedge fonları, özel sermaye ve borç fonları ve gölge bankalar gibi şirketlerin “içe doğru patlayacağını” söyledi.

RESESYON SIRASINDA NE OLUR?

Durgunluk, ekonomik sektördeki durgunluk dönemlerinin ifadesidir. Bu dönemlerde toplam üretim hacmi azalır. Ancak işsizlik artıyor ve milli gelir düşüyor. Durgunluk sonucunda ülkelerin ekonomik koşullarında olumsuz değişimler yaşanmaktadır.

 • ALTIN ​​ADAM

  satış

  değiştirmek
  %

  Saat