Dünyanın 150 şehri araştırıldı: İstanbul gayrimenkul fiyatlarında birinci sırada


Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından birinin yaptığı araştırmaya göre, son bir yılda gayrimenkul fiyatlarında en fazla artış gösteren şehir İstanbul oldu. 150 il arasında Ankara ikinci, İzmir üçüncü oldu. Türkiye’nin ilk üçe girdiği listede Miami dördüncü.

Dünya genelinde 150 şehirde konut fiyat artışları incelendi. İstanbul yüzde 185 artı ile ilk sırada yer alıyor. İstanbul’u ABD’den Ankara, İzmir ve Miami izledi.

Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank’in Haziran 2021 ile Haziran 2022 arasında yaptığı araştırmaya göre, Ankara’da gayrimenkul fiyatları yüzde 165, İzmir’de ise yüzde 151 arttı.

Dünyanın 150 şehri araştırıldı: İstanbul emlak fiyatlarında ilk sırada - 1

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Ankara, İzmir ve Antalya gibi şehirlerde özellikle mega kentlerde fiyatların yüksek olduğunu daha önce fark ettiklerini söyledi.

KONUT FİYATLARI EN ÇOK İSTANBUL’DA ARTTI

Arsa fiyatlarındaki ve inşaat maliyetlerindeki artışın önemli bir faktör olduğunu söyleyen Aşa, yeni inşaat talebinin çok yüksek olduğunu, dolayısıyla düşüş trendinin olduğunu söyledi.

Geçen yıl İstanbul, dünyada gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı şehir oldu.

Dünyanın 150 şehri araştırıldı: İstanbul emlak fiyatlarında ilk sırada - 2

ULUS, ETİLER, BEBEK…

Beşiktaş, İstanbul’da lider. Beşiktaş’ın Ulus, Etiler, Bebek gibi semtleri dünyada fiyatların en çok arttığı yerleşim yerleri oldu.

Sarıyer ve Kadıköy gibi eski yerleşimler Beşiktaş’ı takip ediyor. Uzmanlara göre bu bölgelerdeki kıtlık yani ev bulamama ve kentsel dönüşüm fiyat artışını etkiliyor.

Aşa: “Özellikle konak, villa gibi evlerin olduğu bölgelerde artış var. Başakşehir bu konuda dikkat çeken yerlerden biridir. Özellikle yeni bir semt olduğu için. Burada da Beylikdüzü ve hatta Avcılar’ın bir kısmı yükselen fiyatlar açısından önemli ilçeler haline geldi” dedi.