Dünyadaki milyoner sayısı artacak


Ukrayna’da devam eden savaşa ve varlık sınıflarını ve kişisel serveti aşındıran faiz oranlarındaki artışa rağmen, milyoner sayısının dünya çapında artması bekleniyor. Milyoner sayısının en fazla Çin’de artacağı iddia ediliyor.

Dünya gelir eşitsizliğinin 2022’de artması beklenirken, milyoner sayısının önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 40 artması bekleniyor.

Credit Suisse Group’un Küresel Servet Raporu’na göre, serveti 1 milyon doları aşan milyoner sayısı 2026 yılına kadar 87,5 milyonu geçecek. 2021’de 62,5 milyondu. Raporda, özellikle gelişmekte olan dünya ekonomilerinde milyoner sayısının artacağı ve Çin’deki milyoner sayısının iki katına çıkacağı öngörülüyor.

Dünyanın en zengin 500 kişisinin serveti yılın ilk yarısında 1,4 trilyon dolar azalırken, Credit Suisse özellikle gelişmekte olan piyasalarda hızlı bir toparlanma bekliyor. Pandemi nedeniyle Çin ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya rağmen banka, ülkenin zengin nüfusunun artmasını bekliyor.

Bloomberg HT haberine göre raporda şunlar belirtiliyor: “Enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi olumsuz etkilere rağmen genel küresel servetin artacağına inanıyoruz. Çin’de hanehalkı servetinin artacağına inanıyoruz.”

KİŞİSEL ZENGİNLİK YÜZDE 36 ORANINDA ARTACAK

Ajans, kişisel servetin 2026 yılına kadar yüzde 36 artarak 169 trilyon dolara çıkacağını tahmin ediyor. Raporda, varlıkları 50 milyon doları aşan “ultra zenginlerin” sayısının 385.000’e ulaşacağı belirtildi.

GELİŞEN EKONOMİDE REFAH YÜZDE 10 ARTACAK

Banka, pandemi sırasında zarar gören ve serveti düşen yükselen piyasaların geçtiğimiz yıl ivme kazandığını ve önümüzdeki beş yıl içinde gelişmiş piyasaları yakalayacağını tahmin ediyor. Rapora göre refah, gelişmekte olan ülkelerde yıllık yüzde 10, gelişmiş ülkelerde yüzde 4,2 artacak.

2021’de küresel servet, yüzyılın başından bu yana en yüksek artış olan 2020’ye kıyasla yüzde 9,8 artarak 463,6 trilyon dolara ulaştı. Hanehalkı servetinin en zengin yüzde 1’inin payı yüzde 46 idi. En fazla “ultra zengin” ülke 140.000 ile ABD olurken, onu 32.000 710 ile Çin izledi.