Dünyada bir ilk: AI atanan CEO


Çin merkezli bir mobil oyun şirketi olan NetDragon Websoft, Fujian NetDragon Websoft yan kuruluşunun CEO’su olarak yapay zekaya sahip sanal bir insansı robot olan Tang Yu’yu atadı.

Şirkete göre Tang Yu süreç akışını düzene sokacak, iş öğelerinin kalitesini iyileştirecek ve yürütme hızını artıracak.

TRT Haber’e göre, yapay zeka destekli kadın bot, günlük operasyonlarda rasyonel karar vermeyi desteklemek ve daha etkili bir risk yönetim sistemi sağlamak için gerçek zamanlı bir veri merkezi ve analiz aracı olarak da hizmet verecek.

Ek olarak, ilk sanal CEO’nun yetenekleri geliştirmede ve tüm çalışanlar için adil ve üretken bir iş yeri sağlamada kritik bir rol oynaması bekleniyor.

Şimdiye kadar insansı robot hakkında detaylı bir bilgi açıklanmadı.

FİZİKSEL BEDENİ OLMAYACAK

Bu atama, şirketin “AI+ Management” stratejisinin altını çiziyor ve şirket için “metaverse organizasyonu” yolunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

10 milyar dolarlık şirketi yönetecek CEO robotunun fiziksel bir bedeni olmayacak ve tamamen sanal bir ortamda var olmaya devam edecek.

Robot, Fujian NetDragon Websoft şirketinin bir sonraki üst düzey yöneticisi oldu. Şirketin tüm operasyonu robotun sorumluluğundadır.

NetDragon Başkanı Dr. Dejian Liu, “AI’nın iş liderliğinin geleceği olduğuna inanıyoruz ve Tang Yu’yu atamamız, işimizi yürütme şeklimizi yenilemek için AI kullanımını gerçekten benimseme taahhüdümüzü temsil ediyor. Algoritmalarımızı Tang Yu’nun arkasında geliştirmeye devam edeceğiz ve yavaş yavaş bir meta veritabanı bazında çalışacağız, bir topluluk olacağız.” cümleleri kullanıldı.