Dünya piyasalarında olumlu hava


ABD’de raporlama döneminde kurumsal kârlılığın beklentileri aşmasıyla küresel piyasalarda olumlu bir eğilim var.

Bir süredir varlık fiyatlarını etkileyen küresel durgunluk ve enflasyon endişeleri, açıklanan bilançolarda yerini hisse senedi ve sektör bazlı görüşlere bırakmıştır.

Çoğu şirketin ABD’de açıklanan şirket bilançolarında beklenenden daha iyi kârlılık bildirmesi, parasal sıkılaştırma ve enflasyonun şirket kârlılığına korkulduğu gibi etki etmediğini gösterdi.

Küresel İnternet TV ağı Netflix’in abone sayısı bu yılın ikinci çeyreğinde 970 bin kişi düşerken, abone kaybının 2 milyon civarında olması bekleniyordu. Şirketin geliri yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,6 artarak 7,9 milyar dolara ulaştı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayında 75 baz puanlık faiz artırımına razı olacağına ilişkin beklentilerin sürmesi piyasalardaki yükselişi desteklerken, dolar endeksi düşüş eğilimini sürdürerek 106,5’e geriledi.

Para piyasaları, Fed’in Temmuz’da 75 baz puanlık faiz artırımını yüzde 65 ihtimalle fiyatlandırırken, Eylül’de bankanın yüzde 50 ihtimalle yüzde 33 ihtimalle 75 baz puan ve 50 baz puan artıracağı tahmin ediliyor. toplantı.

Dün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yaşanan bu gelişmelerle S&P 500 endeksi yüzde 2,76, Nasdaq endeksi yüzde 3,11 ve Dow Jones endeksi yüzde 2,43 değer kazandı. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne yükselişle başladı.

Dün açıklanan verilere göre, Avrupa’da euro bölgesinde yıllık enflasyon rekor kırarak Haziran ayında yüzde 8,6’ya ulaştı.

Bu hareketin ardından euro/dolar paritesindeki yükseliş hızlandı ve 14 Temmuz’da 20 yılın en düşük seviyesini gören parite, art arda dördüncü işlem gününde yükseliş trendini sürdürdü.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün önemli açıklamalarda bulundu.

Gazprom’un sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini kaydeden Putin, Nord Stream 1 gaz türbinlerinden birinin ay sonunda onarıma gönderileceğini ve türbin teslimatının ertelenmesi halinde doğalgaz arzının düşeceğini söyledi.

Ukrayna tahılının çıkarılmasına yardımcı olmak için Rus tahılı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmayı planladıklarını kaydeden Putin, bu yılın sonuna kadar 50 milyon ton tahıl ihraç etmeye hazır olduklarını söyledi.

AVRUPA’DA ARTI

Dün Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 2,69, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,01, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,79 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,49 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne yükselişle başladı.

Asya’da hisse senedi piyasaları New York borsasındaki yükselişin ardından canlı bir çizgiye başlarken, bölgede devam eden Covid-19 salgınının artan vaka sayıları risk iştahını aşındırmaya devam ediyor.

Çin hükümeti, ekonomik olarak önemli olan 25 milyonluk şehirde toplu testlere devam etmeye karar vermiş olsa da, bu hareketlerin ekonomik toparlanmayı engelleyebileceğine dair korkular var.

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2,6, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,5, Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 1,6 yükseldi.