Dünya piyasalarında kontrollü seyir devam ediyor


Yarının ABD enflasyon verileri öncesinde büyüme ve FED politikasına ilişkin artan belirsizliklerle birlikte küresel piyasalar temkinli duruşunu sürdürüyor.

Geçen hafta ABD’de beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verileri, Fed’in Eylül ayından itibaren faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentilerine dair şüphe uyandırdı.

Yarın açıklanacak enflasyon verilerinin ülkede para politikasının geleceğine ilişkin belirsizliği hafifletmesi beklenirken, güçlü işgücü piyasalarının risk algılamalarını artırmasının ardından enflasyonun sürpriz yapabileceği tahminleri.

Öte yandan, kurumsal büyüme beklentilerinde süregelen zayıflama ve durgunluk riski fiyat keşfini zorlaştırırken, tahvil piyasalarında tersine dönen getiri eğrisi daha belirgin hale geliyor.

Fed’in yayınladığı çalışmalara göre, ABD 10 yıllık tahvil faizinin 3 aylık Hazine bonosu getirisinin altına düşmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık Hazine bonosu faizi arasındaki fark 21 baz puana daralırken, ülke önümüzdeki 6 ila 18 ay içinde resesyona girecek.

FED’İN ARTTIRMASI BEKLENEN 75 BAZ PUAN

Büyüme endişelerine rağmen, para piyasası fiyatlandırmasının öne çıkması, Fed’in enflasyonla mücadelede geri adım atmayacağına işaret ediyor. Buna göre, Fed’in Eylül toplantısında yüzde 65 olasılıkla 75 baz puan, Kasım toplantısında ise yüzde 53 olasılıkla 25 baz puan faiz artırımı yapması bekleniyor.

Dün bu gelişmelerle birlikte New York Menkul Kıymetler Borsası’nda S&P 500 endeksi yüzde 0,12, Nasdaq endeksi yüzde 0,10 düşerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,09 yükseldi. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne sınırlı değer kazanımlarıyla başladı.

Avrupa yakasında büyüme ve enflasyon arasındaki ikilem fiyatlamayı zorlaştırırken, enerji arzı krizi bölge için ana risk olmaya devam ediyor.

Yarından itibaren bölge genelinde sıkılaştırılacak makroekonomik veri takviminin piyasaların gidişatını etkilemesi bekleniyor.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,84, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,57, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,80 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,62 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne düşüşle başladı.

ASYA’DA RİSK GÖSTERGESİ ARTIYOR

Japonya çıkışlı Asya borsaları güne yükselişle başlarken, bölgede hafifleyen yeni koronavirüs (Covid-19) önlemleri risk iştahını körüklüyor.

Ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlik artsa da Çin’in Tayvan yakınlarında gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar temkinli duruşu ön plana çıkarıyor.

Bu gelişmeler sonucunda Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,9 düşüşle kapandı, Çin’in Şanghay Bileşik endeksi yüzde 0,15, Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,45 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0 değer kaybetti.

BİST100 SON REKORUNU DA KIRDI

Yurt içi rekorunu dünkü en yüksek seviyesinden 2.802,83 puana yükselten BİST 100 endeksi de günü bir önceki kapanışının yüzde 1,62 üzerinde 2.795,06 puanla kapatarak kapanış rekoru kırdı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,18 artışla 17.9418’den kapadıktan sonra bugün açık olan bankalararası piyasada 17.9570’ten işlem görüyor.

Analistler, bugün veri gündeminin zayıf olduğunu ve yarın ABD, Çin ve Almanya’da enflasyon verilerinin açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Jeopolitik gelişmelere ilişkin haber akışının yatırımcıların da ilgi odağı olacağını kaydeden analistler, BİST 100 endeksinde 2800 ve 2,820 seviyelerin teknik direnç, 2,750 ve 2,720 puan destek olduğunu söyledi.

Bugün piyasalarda izlenecek tarihler şu şekilde:

15.30 ABD, 2. Çeyrek tarım dışı verimlilik, işçilik maliyetleri