Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini yükseltti


Dünya Bankası, Türkiye için bu yıl için büyüme tahminini yüzde 2,3’ten yüzde 4,7’ye yükseltti. Bankanın raporunda Türkiye, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri için ekonomik büyüme beklendiği açıklandı.

Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini yükseltti.

Banka dün yayınladığı raporda, Türkiye ekonomisi için bu yıl için büyüme tahminini yüzde 4,7’ye yükseltti.

Haziran ayında kuruluş, 2022 için yüzde 2,3’lük bir büyüme tahmini yayınladı.

Dünya Bankası, Ukrayna, Polonya, Rusya, Türkiye ve çevre ülkeleri içeren bölgede Haziran GSYİH’sının yüzde 2,9 düşeceğini tahmin etmişti, ancak son rapor bu tahmini yüzde 2’ye indirdi.

Bu durum, salgın sırasında bazı ülkelerde uygulanan ticaret yanlısı uygulamaların yanı sıra bölgedeki bazı büyük ekonomilerin de beklentilerin ötesinde bir direnç gösterdiğine işaret etti.

DOĞU AVRUPA İÇİN DİRENME İMKANI

Dünya Bankası, 2023 yılında Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde ekonomik büyümenin zayıf da olsa olacağını, ancak Rusya’dan Avrupa Birliği’ne enerji arzındaki kesinti nedeniyle yukarıdaki ülkelerin resesyona girme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. AB). .

Rusya ve Ukrayna ile savaşın etkisine atıfta bulunan Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya’da GSYİH’nın 2022’de yüzde 0,2 daralmasını ve 2023’te yüzde 0,3 büyümesini beklediğini söyledi.