Doktordan toplu işten çıkarma! Devlet ve üniversite hastanelerinde görev yapan ve haklarını alamadıklarını beyan eden doktorlar birer birer istifa ediyor. Doktorlar Twitter’da istifa taleplerini paylaşırken, bir doktor “topluca istifa edelim” dedi.

Doktorların toplu istifaları

Zor şartlar altında çalışan doktorlar yavaş yavaş devlet hastanelerini terk ediyor.

Doktorlar, haklarının ihlal edildiğini ve korunmadığını açıklayarak birer birer istifa ediyor. Özkan Yükselmiş, “Bizi koruyamadınız, hastanelere metal direktör atayamadınız, bizleri icra sisteminin kölesi yaptınız” dedi. Tüm doktorlar adına isyan etti.

Doktorun istifa talebi

Özkan Yükselmiş, “İstifa mektubumu şimdiden yazacağım” dedi, “Yıllar önce çok büyük bir üniversitenin beyin cerrahisi asistanlarına 6 asistandan tam bir aylık rapor geldi. Hakları o kadar iyileştirildi ki rektörlüğü arıyor çünkü tüm üniversitenin, yani 2 milyonluk şehrin kapatılmaması gerektiği kabul ediliyor. Beyin cerrahları yoğun bakım ünitesine yalnız seyahat ederler. Hemşirelere giderler ve ambulansları çalıştırırlar. Ulaşamadığımız hocalar bizi aşağıdan arıyor, siz dönmeyesiniz diye yaptık. Bazen değerimiz bu şekilde anlaşılır. Tamam derseniz, çevrenizdeki arkadaşlarınızı ikna ederseniz, ait olduğunuz sendikalarda bu yaptırımı uygularsanız, ilk istifa mektubunu bile yazmaya razıyım. Şimdi istifa mektubumu yazıyorum. Aynı anda on binlerce doktor istifa dilekçesini verdi, biz de önergeye şu ifadeleri yazacağız: “Bizi koruyamadınız, hastanelere metal müdürü atayamadınız, sosyal yardım sistemiyle bizi köle yaptınız.” Bakın Temmuz’da asgari ücret 5500 TL, 7,8 olsun, olmasın, uzman 8500 alıyor, bunca yıl asgari ücretle 1,20’ye mi çalıştık?” dedi.

Doktorların toplu istifaları

Doktor işten çıkarmalar devam ediyor! Birlikte para çekme talebi gönderelim

“Hepimiz istifa dilekçesi verelim, sonumuz çok güzel olacak” diyerek meslektaşlarına meydan okuyan Yükselmiş, “Ödenek sistemi kötü. Maaşlarımız düzelmedi. Bütün gün kanunu mahvoldu. Yani her yerde hata yapan sistemde hala marjinal hareketten kaçınıyoruz, sendikalara gerektiği gibi katılamıyoruz. Bu, bugünkü etkinlik için özel teklifim. Hepimiz istifa dilekçesi verelim. Sonunun güzel olacağına eminim. Sanırım sonu hakkında tartışacağız, ama çok iyi bitecek. 10.15.000 doktorun istifa talebini bile işleme koyamasalar da yapsalar bile sonu çok güzel olacak. Öğretmenlerin, asistanların, acil servislerdeki doktorların katıldığını hayal edin. Acile gittikleri konusunda bir rapor alırsak, AS istifa edince nereye gidecekler? açıkladı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)