Doğalgaz tüketim finansmanında kış dönemi başvuruları başladıDoğalgaz tüketim finansmanında kış dönemi başvuruları başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik başlatılan doğalgaz tüketim desteği için kış dönemi başvurularının başladığını duyurdu. Bakan Yanık, artık kiracıların da destekten yararlanabileceğini duyurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kış dönemi için doğalgaz tüketim desteği başvurularının başladığını söyledi.

3 milyar TL bütçeyle hayata geçirilen doğalgaz tüketimine destek veren açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, ilk dönem ödemelerinin Mart-Nisan ayları için yapıldığını belirterek, toplam 114,2 Milyon TL’nin daha fazlasına TL destek sağlayacağını hatırlattı. 331.000’den fazla ev.

E-DEVLET ÜZERİNDEN AYRINTILI BAŞVURULAR

Doğal Gaz Tüketim Destekleme Programı kapsamındaki başvuruların e-devlet üzerinden devam edeceğini anlatan Bakan Yanık, “Desteklerimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, dolduracakları formda gerekli bilgileri vererek sistem üzerinden başvuruda bulunabilirler. Bakanlığımız tarafından sağlanan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” Bu kapsamda halihazırda doğalgaz arzı olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve hanelerinde mesken gazı aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu desteği sunacağız.

KİRACILARA DA DESTEK OLABİLİR

Bakan Yanık, Doğal Gaz Tüketim Destekleme Programı’ndan daha fazla hanenin yararlanabilmesi için de yeni düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.

“Muhtaç hanelere uygulanan doğalgaz tüketim desteği için kış dönemi başvuruları başladı. Daha önceki dönemimizde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Buna göre, konut sahibi veya kiracı olarak yaşayan ve başvuru koşullarını sağlayan konut hanelerinde yaşayan vatandaşlarımız fondan yararlanabilmektedir.

Doğal gaz tüketim desteğinin ısı haritasına göre iki dönem olarak belirleneceğini ve miktarın yıllık 450 TL ile 1.150 TL arasında değişeceğini hatırlatan Bakan Yanık, “Hem faturalı hem de faturalı hanelere doğalgaz tüketim desteği sağlayacağız. ve ön ödemeli Metre. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın başvuruları e-devlet üzerinden onaylandıktan sonra hak sahibi vatandaşlarımız PTT’ye giderek faturalarını ibraz ederek yardımlardan faydalanabilmektedir. Öte yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın destek tutarı kartlarına yansıyacak.

SAĞLIK RAPORU OLAN KRONİK HASTALAR İÇİN EK ÖDEME

Sağlık raporu olan kronik hastalara veya cihaza bağlı olarak yaşamını sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını söyleyen Bakan Yanık, “Vatandaşlarımız başvuru sırasında hastalık raporunu sisteme girmek zorundadır. Hastalarımızın yaşadığı hanelere belirlediğimiz destek seviyesinin üzerine yüzde 5 daha fazla ödüyoruz.”

Aile ve Refah Bakanlığı’nın Doğal Gaz Tüketim Yardımı programından hanehalkının yararlanabilmesi için, başvuru sahibinin aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir:

“Türk vatandaşı olun. E-devlet portalı üzerinden finansman programına başvuru. Doğal gaz arzının garanti edildiği ilçe/şehirde ikamet Metre. Ödenecek fatura özel müşteri grubuna aittir. İlgili SYD Vakfı’nın uygunluk kararı hakkında.”