Diyarbakır Haberleri… 2. Diyarbakır Uluslararası Kısa Film Festivali başlıyor


Dergi Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Belediyesi’nin ortaklığıyla düzenlenen Diyarbakır Uluslararası Kısa Film Festivali, ikinci yılında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İlk yılında Diyarbakır’da sinema profesyonellerini sanatseverlerle buluşturacak olan festival, Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında 12-15 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek ve sinemaya heyecan verici bir tutku aşılayacak. Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği (DİSİNEDER) tarafından düzenlenen festival, Kayapınar ve Sur Belediyeleri tarafından da destekleniyor. Yönetmen ve yapımcı Serhat Gönen’in yönetmenliğinde, Esra Güzel’in koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek festival, Diyarbakır’da bugüne kadar kesintisiz bir festivalin eksikliğini gidermelidir. Festival bu yıl da Ceylan Karavil AVM’nin himayesinde gerçekleşecek.

İpek Tuzcuoğlu festivalin danışmanı oldu

Diyarbakırlı sinemaseverleri şehirde tek çatı altında toplamayı hedefleyen festival, bu yıl da Uluslararası kategorisini ekleyerek yoluna devam ediyor. Bu yılki festival danışmanlığı şaşırtıcı bir isme sahip olacak. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu Üyeliği, meslek derneği BİROY temsilcisi ve 2022 yılı itibari ile Kültür Bakanlığı temsilcisi olarak görev yapan başarılı oyuncu İpek Tuzcuoğlu, bu yılki oyuncu oldu. festival danışmanı. Asmalı Konak dizisindeki rolüyle adından söz ettiren Tuzcuoğlu, mesleki deneyimlerini festival katılımcıları ile paylaşacak.

Geçmişten günümüze Diyarbakır

Festivalin ikinci yılına özel olarak hazırlanan afiş de görücüye çıktı. Festival için bu yıl; Beş bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve her devirde büyük medeniyetlerin, kültürel ve ekonomik hareketlerin merkezi sayılan Diyarbakır, geçmişten günümüze pek çok medeniyetin beşiği olmuş; Hurrilerden Osmanlılara kadar kültürleri birleştiren bir afiş tasarlandı. Matrakçı Nasuh’un 16. yüzyılda çizdiği bir Diyarbakır minyatüründen esinlenilen afişte hem Diyarbakır’daki tarihi mekanlar hem de sinema endüstrisi ile ilgili nesneler yer alıyor. Posterin tasarımı Sercan Melik Aslan’a aittir.

Yarışma filmleri 40.000 TL ödül için yarışıyor.

Festivalin Nisan ayında başlayan yarışma bölümü için kısa film başvuruları 25 Ağustos’ta sona erdi. Festivalde bu yılki filmler; Ulusal Kısa Metraj Film, Ulusal Kısa Belgesel Film ve Uluslararası Kısa Film Yarışması olmak üzere üç ayrı kategoride değerlendiriliyor. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen kısa filmler, toplam 15 adet ödüllü heykelcik ve 40.000 TL ödül için yarışıyor. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen kısa filmler yakında açıklanacak. Kısa film yarışmasına katılan filmler ve özel gösterimlere seçilen filmler de 2. Diyarbakır Uluslararası Kısa Film Festivali’nde gösterilecek. Aynı zamanda festival kapsamında atölye çalışmaları, söyleşiler, sergiler ve ustalık sınıfları da yer alacak. – DİYARBAKIR