Dış sınırlardan sorumlu AB ajansı Frontex’in bütçesi onaylanmadı.


Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu, Avrupa Birliği’nin dış sınırlardan sorumlu kuruluşu Frontex’in bütçe harcamalarını göçmenlerin geri gönderilmesi, suistimaller ve yönetim sorunları gibi nedenlerle onaylamadı.

Strasbourg’da toplanan AP Bütçeler Komitesi, AB kurum ve kuruluşlarının 2020 bütçe harcamalarını değerlendirdi.

AP bütçe komitesi üyeleri, 12 “evet” ve 15 “hayır” oyu ile AB sınırı ve sahil güvenlik Frontex’in söz konusu dönem için bütçe açıklamasına itiraz etti.

Frontex’in harcamaları, önceki hükümet sırasındaki ciddi suistimaller, yapısal sorunlar ve ajansın Yunanistan’daki geri itme faaliyetlerindeki rolü gibi çeşitli nedenlerle onaylanmadı. Frontex’in bu sorunları ayrıntılı ve tatmin edici bir şekilde ele alması ve uygulamalarını iyileştirmesi gerekmektedir.

AB bütçesinin onaylanması ve uygulanmasının denetlenmesi AP’nin görev alanına girmektedir.

KURUM DİREKTÖRÜ NİSAN’DA KALIYOR

Akdeniz ve Ege’deki geri itme davalarında rol oynadığı iddia edilen Frontex’in yöneticisi Fabrice Leggeri, 28 Nisan’da istifa etti. Frontex ve Leggeri, son yıllarda Akdeniz ve Ege’deki AB ülkelerine gitmek isteyenlerin geri itildiğine dair haberlere konu oluyor.

AB Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), Ege’deki göçmenleri geri gönderme, taciz ve görevi kötüye kullanma gibi iddialar nedeniyle Frontex hakkında soruşturma başlattı.

OLAF’ın Frontex’e yönelik soruşturmasının nihai raporunun sonuçları da Avrupa basınında sunuldu. Nihai rapor, Frontex Başkanı Leggeri ve diğer üst düzey yetkililerin Yunanistan’ın Ege’deki ilerlemesinden haberdar olmakla kalmayıp, aynı zamanda örtbas ettiklerini iddia etti.

Avrupa basınındaki haberlerin çoğu, Frontex’in Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri açık denize geri itmesine yardım ettiğini, uluslararası hukuka aykırı davrandığını ve Türkiye sınırında kurtarılmayı bekleyen mülteci botlarına sprey sıktığını iddia etti.

Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri geri ittiği bir olayda Leggeri’nin delilleri sildirdiği iddia edildi.