"Dijital cüzdan teknolojisi ödeme alışkanlıklarını değiştiriyor"


Finansal ürün ve hizmetlere erişimi iyileştirmek için mobil cihazların gücünden yararlanan dijital cüzdanlar, akıllı telefon kullanımı yaygınlaştıkça giderek daha fazla insanın tercihi haline geliyor. Tüketicileri temel finansal ihtiyaçları için bankaları kullanmaktan kurtaran dijital cüzdanlar, son yıllarda ödeme alışkanlıklarındaki değişimi de tetikledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından lisanslı ödeme kuruluşu olarak faaliyet gösteren Sipay’in CEO’su Semih Musabak, Sipay’in dijital cüzdan çözümlerinin bireyler ve işletmeler için sağladığı faydaları paylaştı.

Ödeme ve para transferi gibi temel finansal ihtiyaçlara kolay ve hızlı erişim sağlayan dijital ödeme sistemleri her geçen yıl daha yaygın hale geliyor.

Ödeme teknolojilerine odaklanan PYMNTS’nin geçen yılın sonlarında yayınlanan bir raporda yaptığı tahminler, küresel dijital ödemeler sektörünün 2021’i 6,6 trilyon dolar ile kapatacağını gösterirken, sektörün önümüzdeki 4 yıl içinde 10,5 trilyon dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Artan inovasyon aynı zamanda finansal ürün ve hizmetlere erişimi artırmak için mobil cihaz teknolojisinden yararlanan dijital cüzdanların kullanımının artmasına da yol açıyor. PYMNTS’in araştırmasına göre, mobil ödemelerin yaklaşık %50 oranında büyüyeceği ve 2025 yılına kadar 4,6 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Finansal hizmetlere erişim ve ödemelerdeki son gelişmeleri değerlendiren Sipay CEO’su Semih Muşabak, “Forrester’ın bu yıl için tahminleri, kullanıcıların sorunsuz çok kanallı deneyimler aradıklarını, rahatlığa önem verdiklerini ve her beş kişiden dördünün deneyimlerinin devam etmesini istediğini gösteriyor. büyük ölçüde dijitalleştirilmelidir. Tüketiciler tüm süreçlerde analogdan çok dijital deneyimler arıyor. Kolaylık fikrinin günümüzde tüm sektörler için itici bir güç olduğunu söyleyebiliriz. Sipay olarak bireyler ve işletmeler için geliştirdiğimiz dijital cüzdan ürünleri, temel finansal hizmetlere erişim için bankalara bağımlılığı ortadan kaldırıyor ve her yerde, her zaman ödeme ve alışveriş gibi avantajlarla hayatı kolaylaştırıyor.”

“DİJİTAL CÜZDAN FİNANSAL HİZMETLERİ DAHA KAPSAYICI KILIYOR”

Dünya çapında milyonlarca insanın bankalara ve finansal hizmetlere erişimi olmadığı iyi bilinmektedir.

Semih Muşabak, birçok sektörde dijital dönüşümün bu kadar hakim olduğu bir dönemde, bankaların sunduğu finansal hizmetlere erişilememesinin günlük hayatı zorlaştırdığına dikkat çekerek, “2021 Merchant Machine verilerine göre Türkiye dünyada 17. sırada yer alıyor. finansal hizmetlere erişimi olmayan nüfus açısından. Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte biri (%31) bankaların sunduğu ürünlere erişememektedir. Finans çok temel bir ihtiyaç ve sektörün daha kapsayıcı hale gelmesi gerekiyor. Mobil teknolojilerin yaygınlaşması ve mevzuatın bu zamana uyarlanması, dijital cüzdan gibi uygulamalarla finansal kapsayıcılığın artmasına neden oluyor. Sipay olarak geliştirdiğimiz Bireysel Dijital Cüzdan çözümümüz, cüzdanın sınır tanımayan yenilikçi ücretsiz versiyonunu sunuyor. Kullanıcılar, Sipay uygulaması üzerinden dakikalar içinde dijital cüzdanlarını oluşturabilir, bankaya ihtiyaç duymadan 7/24 para transferi yapabilir, alışverişlerini kolay ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirler. Dahası, tüm bunlar işlem ücreti olmadan ve banka kartına gerek olmadan yapılır. Sunduğunuz geri ödemelerle, marka iş birliklerimiz ile kullanıcılarımıza Sipay Cüzdan alışveriş deneyimini keyifli bir şekilde sunuyoruz.

MOBİL TEKNOLOJİLER ÖDEME ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRİYOR

ABD pazarında yapılan bir araştırma, 2022’nin ilk yarısında kullanıcıların %58’inin haftada en az bir kez ödeme yapmak için mobil cüzdanlarını kullandığını gösterdi. Geçen yılın aynı döneminde %46 olarak ölçülen bu orandaki artış, mobil kanalların daha fazla kişi tarafından benimsendiğini ve bu çözümlere olan güvenin arttığını gösterdi.

Sipay CEO'su Semih Musabak
Sipay CEO’su Semih Musabak

Sipay CEO’su Semih Muşabak, ankete katılan kullanıcıların yarısının (%49) fatura öderken mobil cüzdan kullanmayı düşündüklerini belirterek, “Düzenli Ödemeler için dijital cüzdan gibi çözümlere artan güven, sektörün potansiyelini gösteriyor. . Dijital kanallar, ödeme süreçlerini geleneksel yöntemlere göre çok daha kolay hale getiriyor ve son ödeme tarihini kaçırma riskini ortadan kaldırıyor. Kullanıcı deneyimi odaklı olarak tasarlanan Sipay dijital cüzdan çözümleri, bireysel ve kurumsal müşterilere finansal asistanlık yapıyor.

“DİJİTAL CÜZDAN MARKA VE İŞLETMELER İÇİN FIRSATLAR SUNUYOR”

Ödeme sistemlerine odaklanan teknoloji şirketlerinin bankalara göre daha esnek olduğunu ve bireysel kullanıcı odaklı ürünler geliştirmeye odaklanabileceğini kaydeden Semih Muşabak, değerlendirmelerini şu ifadelerle tamamladı:

“Dijital ödeme teknolojileri, iş ihtiyaçlarına cevap verme esnekliği sunuyor. Örneğin Sipay’in Kurumsal Dijital Cüzdan çözümünü kullanan şirketler, farklı ödeme yöntemlerini kullanarak aldıkları tüm ödemeleri dijital cüzdanlarında tahsil edebiliyor. Bu hesaplar üzerinden kendi ödemelerini 7/24 dağıtan işletmeler, finansal raporları üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluyor. Ayrıca bu esneklik, müşteri memnuniyetini hedefleyen geri ödeme promosyonlarının ve sadakat programlarının geliştirilmesine olanak tanır. Sipay App Dijital Cüzdanımızın kullanıcıları, nakit iade teklifleri ile harcamalarını gelire çevirebilir. Öte yandan, özel harita tasarımlarımız, kişiselleştirilmiş deneyimler sundukları ve kullanıcılara bir topluluğa ait olduklarını hissettirdikleri için seviliyor.”